Czy wniesienie całego przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki kapitałowej pociąga za sobą obowiązek (...)

Czy wniesienie całego przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki kapitałowej pociąga za sobą obowiązek korekty podatku naliczonego?

Urząd Skarbowy w Staszowie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pisemne zapytanie z dnia 13.02.2003 r. dotyczące udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów 1 prawa podatkowego informuje:

W podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązuje zasada powszechności opodatkowania.

Zgodnie z tą zasadą opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 21 i art. 52 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Żaden z przepisów ustawy nie zwalnia od podatku świadczeń tylko z tego powodu, że pracodawca zapłacił za te świadczenia na podstawie zbiorczej faktury.

Porady prawne

Od rachunku wystawionego na nabywcę 'Publiczna Szkoła Podstawowa', który zawiera artykuły spożywcze nie należy odprowadzać podatku dochodowego, pod warunkiem, że rzeczowe świadczenia nie są skierowane imiennie do konkretnego podatnika i w związku z tym nie jest możliwe określenie wartości świadczenia przypadającej na danego podatnika. W konsekwencji nie stanowi również przychodu takie świadczenie sfinansowane z funduszu socjalnego, które nie może być przypisane konkretnej osobie.

Sytuacja taka może mieć miejsce np. w przypadku, gdy pracodawca organizuje imprezę jako ,,okazjonalne spotkanie pracowników szkoły' o charakterze imprezy otwartej dla wszystkich pracowników i członków ich rodzin. Z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracodawca pokrywa wydatki dotyczące kwot należności z góry określonych, na które nie ma wpływu ilu faktycznie pracowników i członków ich rodzin weźmie udział w tej imprezie.

Jeżeli natomiast jest możliwe określenie wartości świadczenia przypadającej na danego podatnika lub pracodawcy jest znana kwota wydatku z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych imiennie adresowanego do podatnika to wówczas kwota świadczenia będzie stanowić dla pracownika przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ww. ustawy. Jednakże zaliczenie tego świadczenia do przychodów nie oznacza, że podlega ono opodatkowaniu.

Na podstawie, bowiem art. 21 ust. 1 pkt 67 w roku 2003 wolna od podatku jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszu związków zawodowych - do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 380zł., rzeczowymi świadczeniami są w szczególności (bony towarowe, paczki świąteczne dla dzieci, bilety na imprezy sportowe lub kulturalne).

Reasumując powyższe, zdaniem tut. Urzędu stanowisko Płatnika przedstawione we wniosku jest słuszne, jeżeli spełnione zostaną przedstawione powyżej warunki.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika