Czy odszkodowanie przysługujące pracownikowi z tytułu rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia (...)

Czy odszkodowanie przysługujące pracownikowi z tytułu rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia w sytuacji, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika (art. 55 § 1sup1; kodeksu pracy) korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych?

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatnik rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia, na podstawie 55 § 1sup1; Kodeksu pracy. Sąd Rejonowy zasądził od pracodawcy na rzecz podatnika odszkodowanie w wysokości brutto 3.956 zł. Komornik sądowy należność wyegzekwował a następnie przekazał ją podatnikowi pobierając 19% podatek w kwocie 751,70 zł. Ponadto przesłał informację PIT-11/8B umieszczając wypłaconą kwotę odszkodowania w pozycji 'wynagrodzenie ze stosunku: pracy, służbowego, spółdzielczego i z pracy nakładczej, a także zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacone przez zakład pracy'. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie podatnik uznał, że wypłacone odszkodowanie nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, komornik zaś nie powinien pobrać podatku ani wystawić informacji PIT-11/8B.

Porady prawne

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarocinie stwierdził, iż stanowisko wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydawanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:a) określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,b) odpraw i odszkodowań wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy,c) odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,d) odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie stosowania konkurencji,e) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,f) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 1,g) odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.Natomiast w myśl art. 55 § 1sup1; ustawy z dnia 26.06.1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika; w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni. W związku z powyższym wypłata odszkodowania dokonana w trybie art. 55 § 1sup1; Kodeksu pracy, tj. z tytułu rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia w sytuacji, w której pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika, korzystać będzie ze zwolnienia zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako odszkodowanie przyznane na podstawie odrębnej ustawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika