Zaległości podatkowe a rozdzielność majątkowa

Pytanie:

"Czy podpisanie intercyzy zabezpieczy majątek żony w przypadku, gdy wszczęcie kontroli i wydanie decyzji o zaległości podatkowej przez urząd skarbowy nastąpiło po podpisaniu intercyzy, ale dotyczyło zdarzenia z okresu, gdy istniała wspólnota majątkowa małżonków. Zaległość podatkowa dotyczy dochodów męża, małżonkowie złożyli wspólne zeznanie podatkowe."

Odpowiedź prawnika: Zaległości podatkowe a rozdzielność majątkowa

Nie. Zgodnie z art. 29 § 2 Ordynacji podatkowej, skutki prawne ograniczenia, zniesienia, wyłączenia lub ustania wspólności majątkowej nie odnoszą się do zobowiązań podatkowych powstałych przed dniem zawarcia umowy o ograniczeniu lub wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej. Należy również podkreślić, iż decydujące znaczenia ma nie tyle moment zaistnienia zdarzenia, lecz moment powstania zobowiązania podatkowego (co ma jednak znaczenie głównie teoretyczne, gdyż w ogromnej większości zobowiązanie podatkowe powstaje z momentem zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego zobowiązania – por. art. 21 § 1 pkt 1 Ordynacji). Należy również podkreślić, iż odpowiedzialność (zarówno w przypadku braku intercyzy, jak i w sytuacji, gdy wyłączenie wspólności majątkowej nie wyłącza odpowiedzialności małżonka na wskazanej powyżej podstawie) dotyczy wyłącznie majątku wspólnego małżonków – nawet w przypadku braku intercyzy odpowiedzialność ta nie obejmuje majątku odrębnego małżonków, który na ogół istnieje także w przypadku wspólności majątkowej (por. art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika