Czy odsetki od zobowiązań przewidziane do konwersji na akcje Spółki stanowią koszt uzyskania przychodu (...)

Czy odsetki od zobowiązań przewidziane do konwersji na akcje Spółki stanowią koszt uzyskania przychodu w dacie faktycznej konwersji zobowiązań tj. w dniu wpisu podwyższenia kapitału zakładowego Spółki do Krajowego Rejestru Sądowego, gdyż można je wówczas uznać jako faktycznie zapłacone.

Działając na podstawie art. 14a §4 i art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki dotyczące stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, opisane w piśmie z dnia 15 września 2006 r. jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 15 września 2006 r. (data wpływu do tut. urzędu 19 września 2006 r.) Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Porady prawne

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

W dniu 24 kwietnia 2006 r. Sąd Rejonowy w Opolu postanowił zatwierdzić układ zawarty w dniu 3 kwietnia 2006 r. pomiędzy Spółką a jej wierzycielami. Postanowienie powyższe uprawomocniło się w dniu 4 maja 2006 r. Zawarty układ przewidywał konwersję wierzytelności na akcje Spółki, przy czym układem objęte zostały wierzytelności wraz z należnymi od nich odsetkami za zwłokę liczonymi do dnia wydania postanowienia o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu, tj. do 22 marca 2005 r.

Wątpliwości Spółki dotyczą zakresu stosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. ? zwanej dalej ?ustawą?). Zdaniem Spółki odsetki od zobowiązań przewidziane do konwersji na akcje Spółki stanowią koszt uzyskania przychodu w dacie faktycznej konwersji zobowiązań tj. w dniu wpisu podwyższenia kapitału zakładowego Spółki do Krajowego Rejestru Sądowego, gdyż można je wówczas uznać jako faktycznie zapłacone.

W stanie faktycznym przedstawionym przez Spółkę Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Natomiast art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Mając na uwadze powyższe przepisy, należy stwierdzić, iż dla celów podatkowych za koszty uzyskania przychodów uznawane są wyłącznie zapłacone przez podatnika odsetki od zobowiązań (w szczególności od pożyczek/kredytów), pod warunkiem, że wiążą się one z jego przychodami. Obciążenie finansowe z tytułu odsetek musi być zatem faktycznie poniesione przez podatnika. W związku z tym nie stanowią kosztów podatkowych spełniające warunek związku z przychodami odsetki niezapłacone lub umorzone. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że zobowiązanie Spółki wraz z odsetkami wobec wierzyciela zostało zamienione na akcje w kapitale zakładowym Spółki, w związku z czym wierzyciel stał się nowym akcjonariuszem Spółki i otrzymał akcje o wartości odpowiadającej kwocie zobowiązania Spółki wraz z należnymi odsetkami. W wyniku tak dokonanej konwersji udziałowiec uzyskuje udziały o wartości odpowiadającej kwocie kapitału zobowiązania oraz należnych na dzień konwersji odsetek, natomiast zobowiązanie Spółki wobec wierzyciela wygasa. Zatem należy uznać, iż na dzień konwersji odsetki od ww. zobowiązania zostały faktycznie zapłacone. Jeżeli więc naliczenie odsetek związane było z prowadzoną działalnością gospodarczą i przychodami Spółki, to w momencie konwersji spełniona została przesłanka do zaliczenia przez Spółkę kwoty odpowiadającej odsetkom do kosztów uzyskania przychodów.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia opisanej sytuacji. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Spółki, natomiast jest ona wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Jednostki ? do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów. Na podstawie art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.Odwołanie podlega opłacie skarbowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika