Czy opłata za przewód doktorski może stanowić koszt uzyskania przychodów.

Czy opłata za przewód doktorski może stanowić koszt uzyskania przychodów.

Podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą polegającą na indywidualnej praktyce lekarskiej, wykonywanej w zakresie pomocy w miejscu zdarzenia - pogotowie ratunkowe. Z tytułu działalności gospodarczej opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach określonych w niżej wymienionej ustawie. Ponadto jest zatrudniony w Specjalistycznym Zespole Chorób Płuc i Gruźlicy, Oddział Chirurgii Klatki Piersiowej w X.

W dniu 15.11.2004 r. podatnik uiścił kwotę 8.190,00 zł tytułem opłaty za przewód doktorski. We wniosku podatnik zwrócił się o podanie przez organ podatkowy informacji czy można zaliczyć opłatę za przewód doktorski w ciężar kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, zajmując stanowisko, że ww. opłatę można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w 2004 r. Swoją opinię podatnik umotywował tym, że uzyskanie stopnia naukowego doktora spowoduje podniesienie wartości wykonywanych przez niego usług. Podano również tytuł przygotowywanej pracy doktorskiej: ?Wyniki odległe leczenia chorych z powodu przerzutów nowotworowych do płuc?.

Porady prawne


Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.) ?Kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tejże ustawy (...)?.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, których charakter przesądza o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Generalnie można przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą , których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

Aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów należy zatem ocenić jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z oceny związku z prowadzoną działalnością winno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu z danego źródła.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, w ocenie tut. organu podatkowego, poniesiony wydatek dotyczący opłacenia przewodu doktorskiego, którego przedmiotem będzie praca naukowa w zakresie nie związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie może zostać zaliczony w ciężar kosztów uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, zatem tut. organ podatkowy nie podziela stanowiska podatnika wyrażonego we wniosku.

Powyższa odpowiedź została udzielona w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika