Czy sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do garażu będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem (...)

Czy sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do garażu będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych według skali podatkowej w wysokości 19%.

postanawia

stwierdzić, iż stanowisko wnioskodawcy w sprawie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 26.06.2007 r. Państwo ... zwrócili się o udzielenie interpretacji przepisów dotyczących opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego ze sprzedaży garażu w zespole garażowym położonego we Włocławku przy ul. ... nieposiadającego prawa własności do gruntu.

Porady prawne

Pismem z dnia 29.06.2007 r. sprecyzowano zapytania zawarte w ww. wniosku oraz uzupełniono własne stanowisko w sprawie.

Jak wynika z treści powyższych pism w dniu 05.06.2007 r. dokonano sprzedaży własnościowego spółdzielczego prawa do garażu nabytego w dniu 12.01.2004 r. Sprzedający zostali poinformowani przez notariusza o konieczności zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego od ww. sprzedaży, natomiast w urzędzie skarbowym uzyskali informację o obowiązku opodatkowania tej sprzedaży podatkiem dochodowym od osób fizycznych według skali podatkowej w wysokości 19%.

W związku z powyższym postawiono pytanie: czy powyższa sprzedaż będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych według skali podatkowej.

Zdaniem pytających ww. sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do garażu będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych według skali podatkowej w wysokości 19%.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r Nr 8, poz. 60 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 30.06.2007 r. stosownie do właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowaniu prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym.

Działając na podstawie ww. art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa oraz art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw zgodnie z którym wnioski o wydanie pisemnych interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach wniesione przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy podlegają rozpatrzeniu na podstawie przepisów ustawy Ordynacja podatkowa, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, w opisanym stanie faktycznym, Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włocławku udziela interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.

o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów są odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Katalog praw majątkowych zawarty w w/w przepisie jest katalogiem zamkniętym, co oznacza, że jedynie w enumeratywnie wymienionych przypadkach, gdy następuje odpłatne zbycie ściśle wskazanych w nim praw majątkowych, uzyskane z tego tytułu przychody podlegają opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem na zasadach szczególnych, określonych w art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2006 r. (zgodnie art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r., Nr 217, poz. 1588) w związku z nabyciem ww. prawa w 2004 r. Powyższy katalog nie zawiera spółdzielczego własnościowego prawa do garażu, co nie oznacza, iż sprzedaż takiego prawa nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Stosownie bowiem do treści art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy, za źródło przychodu podlegające opodatkowaniu uznaje się kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

W świetle powyższego, spółdzielcze własnościowe prawo do garażu, jako prawo majątkowe inne niż wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c), będzie podlegać opodatkowaniu jako źródło przychodów określone w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy. Dochody uzyskane z tej sprzedaży będą zatem opodatkowane na tzw. zasadach ogólnych określonych m.in. w art. 9, według skali podatkowej zawartej w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając powyższe na względzie Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włocławku podziela stanowisko Państwa ..., że w przypadku sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do garażu ciąży na nich obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych na zasadach ogólnych według skali podatkowej.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania przedmiotowego postanowienia.

Ponadto informuję, że w świetle art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże ona organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

POUCZENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa na postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, składane za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włocławku.


Referencje

PB4/005-SIP-113/07, decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika