Czy nie złożenie oświadczenia o przeznaczeniu przychodu ze sprzedaży na cele mieszkaniowe pozbawia (...)

Czy nie złożenie oświadczenia o przeznaczeniu przychodu ze sprzedaży na cele mieszkaniowe pozbawia podatnika prawa do skorzystania ze zwolnienia o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub lit. e ustawy podatkowej?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w ... stwierdza, że stanowisko Pani ... przedstawione we wniosku z dnia 29 listopada 2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika dotyczącej zachowania prawa do zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub lit. e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku nie złożenia oświadczenia o którym mowa w art. 28 ust. 2a ww. ustawy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

W dniu 29.11.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w ... wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Ze skierowanego do tut. organu zapytania wynika, iż w dniu 26 października 2006 r. sprzedała Pani spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego położonego w ... . Powyższe prawo majątkowe nabyła Pani w całości w drodze umowy o podział majątku dorobkowego z dnia 25 marca 2005 r. Uważa Pani, że w przypadku nabycia 1/2 części prawa majątkowego w drodze umowy o podział majątku nie zaszła przesłanka określona w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uprawniająca do zwolnienia, jednak oświadczenie o przeznaczeniu przychodu na cele mieszkaniowe nie zostało złożone.Pani zdaniem okoliczność nie złożenia oświadczenia, przy spełnieniu warunków wynikających z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub e, nie jest przesłanką do utraty zwolnienia od opodatkowania.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej ? jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. b ? przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.Z kolei zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 28 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym w 2006 r.) przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. Podatek dochodowy od przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych ustala się w wysokości 10% uzyskanego przychodu i jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika, chyba, że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczony zostanie w okresie dwóch lat od dnia dokonania tej sprzedaży na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub lit. e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak wynika z cytowanych powyżej uregulowań prawnych, złożenie oświadczenia, o którym mowa w art. 28 ust. 2 ww. ustawy, nie kreuje jednocześnie zwolnienia od 10% zryczałtowanego podatku, stanowi natomiast jedynie o odroczeniu terminu płatności podatku w sytuacji, gdyby podatnik faktycznie nabył prawo do zwolnienia od podatku. Nie złożenie zatem oświadczenia w terminie 14 dni od daty sprzedaży, nie wyłącza możliwości zwolnienia uzyskanego przychodu z podatku, jeżeli podatnik w terminie dwóch lat, od dnia dokonania sprzedaży, wyda uzyskane pieniądze na cele określone w tym przepisie. Przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub e ustawy podatkowej reguluje bowiem wyczerpująco warunki zwolnienia od 10% zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych. Należy zatem stwierdzić, zgodnie z przyjętym orzecznictwem, że przepis art. 28 ust. 2 ww. ustawy nie uzależnia skorzystania ze zwolnienia od opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości, od złożenia w przewidzianym terminie stosowanego oświadczenia. Zwolnienie podatkowe przysługuje bowiem podatnikowi bez decyzyjnej ingerencji organów podatkowych, jeżeli tylko spełni on określone przepisami warunki.

W związku z powyższym, Naczelnik ... Urzędu Skarbowego w ... podziela Pani stanowiska, iż nie złożenie przez Panią oświadczenia o zamiarze wydatkowania przychodu na cele mieszkaniowe, nie pozbawia Pani prawa do skorzystania ze zwolnienia o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub e ustawy podatkowej, przy spełnieniu określonych przepisami warunków.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że w przedmiotowej interpretacji nie odnosi się do kwestii zasadności opodatkowania 1/2 przychodu otrzymanego ze sprzedaży nieruchomości nabytej w wyniku podziału majątku, gdyż nie jest to przedmiotem wniosku, przyjął bowiem informację podatnika, iż część przychodu podlega opodatkowaniu i odniósł się tylko do pytania odnośnie uprawnienia do zwolnienia zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub lit. e ustawy w przypadku nie złożenia oświadczenia.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Postanowienie niniejsze, na mocy art. 143 § 1 i § 2 pkt 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w ... .

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej ? 43-300?Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.

Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w ... . Zażalenie podlega opłacie skarbowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika