dot. możliwości łączenia przychodów z działalności gospodarczej z przychodami z poddzierżawy (...)

dot. możliwości łączenia przychodów z działalności gospodarczej z przychodami z poddzierżawy bazy transportowej wykorzystywanej do celów prowadzonej działalności, oraz możliwości odliczenia straty z lat ubiegłych przez nowego komplementariusza i komandytariusza.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczone do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 tzn. są wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Porady prawne

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 11 ww. ustawy przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą. Wobec powyższego należy stwierdzić, że przychody osiągane z tyt. poddzierżawy części bazy transportowej będącej częścią składników majątkowych związanych z prowadzoną działalnością stanowią przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej i podlegają wykazaniu w kolumnie 8 księgi ? ?Pozostałe przychody?.

Co się zaś tyczy możliwości odliczenia straty z lat ubiegłych od dochodu osiągniętego przez nowego komplementariusza i komandytariusza ? wyjaśniamy, że podatnikiem w podatku dochodowym jest osoba fizyczna (art. 1 ww. ustawy), nie jest nim natomiast spółka nie będąca osobą prawną. Przedmiotem opodatkowania jest dochód rozumiany jako nadwyżka sumy przychodów z danego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów. Na mocy art. 9 ust. 3 ww. ustawy o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym, że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty. Warunkiem ww. odliczenia od dochodu jest poniesienie straty w roku podatkowym. Tylko podatnicy (osoby fizyczne), którzy wykażą, że ponieśli stratę w latach ubiegłych, mają prawo do obniżenia dochodu.

Zapisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują możliwości odliczenia od własnego dochodu strat poniesionych przez innych podatników. Ustawodawca nie musiał każdorazowo określać podmiotu do którego skierowane są poszczególne artykuły ustawy, gdyż uczynił to już na samym wstępie tj. w art. 1.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika