Czy otrzymane z banku zaświadczenie będzie wystarczającym dokumentem potwierdzającym fakt, że zbył (...)

Czy otrzymane z banku zaświadczenie będzie wystarczającym dokumentem potwierdzającym fakt, że zbył Pan papiery wartościowe zakupione przed 1 stycznia 2004 r., i że dochód z tego tytułu nie podlega opodatkowaniu?

POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy ? Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1590) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 27.06.2007 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej wyjaśnienia, czy otrzymane z banku zaświadczenie będzie wystarczającym dokumentem potwierdzającym fakt, że zbył Pan papiery wartościowe zakupione przed 1 stycznia 2004 r., i że dochód z tego tytułu nie podlega opodatkowaniu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 28.06.2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Legnicy wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Pismem z dnia 25.07.2007 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do usunięcia braków formalnych wniosku, tj do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie. Braki formalne wniosku zostały usunięte pismem złożonym dnia 03.08.2007 r.
Zgodnie z przepisem art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy ? Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw wnioski o wydanie pisemnych interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach wniesione przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy podlegają rozpatrzeniu na podstawie przepisów ustawy Ordynacja podatkowa, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta, mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z treści pisma wynika, że posiada Pan akcje spółki notowanej na giełdzie papierów wartościowych. Akcje te nabyte zostały w połowie lat 90 ubiegłego stulecia na giełdzie w publicznej ofercie, jednak nie posiada Pan dokumentu potwierdzającego tę transakcję. Obecnie zamierza Pan sprzedać te akcje. Dom maklerski może wystawić zaświadczenie, że w ciągu ostatnich 5 lat nie dokonywał Pan żadnych zleceń, tzn. nie kupował Pan ani nie sprzedawał jakichkolwiek papierów wartościowych. Wobec tego pyta Pan: czy tego rodzaju zaświadczenie będzie wystarczającym dokumentem potwierdzającym fakt, że zbył Pan papiery wartościowe zakupione przed 1 stycznia 2004 r., i że dochód z tego tytułu nie podlega opodatkowaniu.

Porady prawne

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wyraził Pan opinię, że otrzymane z banku zaświadczenie będzie wystarczającym dokumentem potwierdzającym fakt, że zbyte papiery wartościowe zostały zakupione przed 1 stycznia 2004 r., i że dochód z tego tytułu nie podlega opodatkowaniu.
Odnosząc się do powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy zważył, co następuje.
Stosownie do przepisu art. 30b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.


W myśl przepisu art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14, osiągnięta w roku podatkowym.
Jednak zgodnie z treścią przepisu art. 19 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004 r., nie stosuje się do dochodów (poniesionych strat) uzyskanych po dniu 31 grudnia 2003 r.:
1) z odpłatnego zbycia nabytych przed 1 stycznia 2003 r. obligacji Skarbu Państwa wyemitowanych po 1 stycznia 1989 r. oraz obligacji wyemitowanych przez jednostki samorządu terytorialnego po 1 stycznia 1997 r.,
2) z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004 r., pod warunkiem że papiery te zostały nabyte przed 1 stycznia 2004 r.,
3) z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 49, poz. 447 i Nr 240, poz. 2055 oraz z 2003 r. Nr 50, poz. 424, Nr 84, poz. 774, Nr 124, poz. 1151 i Nr 170, poz. 1651), nabytych przed 1 stycznia 2004 r.
Jak stanowi art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., zwalania się od podatku dochodowego w okresie od dnia 1 stycznia 2001 r. do dnia 31 grudnia 2003 r. dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754 i Nr 141, poz. 945, z 1998 r. Nr 107, poz. 669 i Nr 113, poz. 715 oraz z 2000 r. Nr 22, poz. 270, Nr 60, poz. 702 i 703, Nr 94, poz. 1037 i Nr 103, poz. 1099).

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzują, w jaki sposób należy dokumentować zdarzenia uprawniające do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie powołanego przepisu art. 19 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Skoro ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje szczególnego sposobu dokumentowania tych zdarzeń, tym samym zgodnie z przepisem art. 180 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.
Biorąc pod uwagę powyższe, wskazać należy, że dokumentem potwierdzającym, iż dochód uzyskany z odpłatnego zbycia papierów wartościowych spełnia warunki do zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym, może być każdy dokument potwierdzający ten fakt. Takim dowodem może być również zaświadczenie wystawione przez dom maklerski.
Z treści powołanego przepisu art. 19 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw wynika, że zwolnienie ma zastosowanie do dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, jeżeli zostaną spełnione łącznie następujące warunki:
- nabycie zbywanych papierów wartościowych nastąpiło przed 1 stycznia 2004 r.

,
-nabycie zbywanych papierów wartościowych nastąpiło w sposób określony w powołanym art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- zbywane papiery wartościowe są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi.
Dlatego też, w celu udokumentowania, że dochód uzyskany ze sprzedaży papierów wartościowych korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z treści zaświadczenia winno wynikać, że zostały spełnione wyżej wymienione warunki uprawniające do zwolnienia z opodatkowania.
Mając na względzie opisany stan faktyczny oraz powołane przepisy stwierdzić należy, że stanowisko Pana w przedstawionej sprawie, zawarte we wniosku z dnia 27.06.2007 r. jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia, bowiem z treści wniosku wynika, że pytanie dotyczy zdarzeń przyszłych.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organ kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia ? stosownie do art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika