W jaki sposób Spółka świadcząca usługi doprowadzania wody i gospodarki ściekami, powinna ustalać (...)

W jaki sposób Spółka świadcząca usługi doprowadzania wody i gospodarki ściekami, powinna ustalać podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych ?

Odpowiadając na pismo znak: PG-3035/04 z dnia 11.03.2004 r. w sprawie udzielenia informacji w zakresie sposobu ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych Naczelnik Urzędu Skarbowego w Starachowicach, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) wyjaśnia:

Stosownie do przepisów art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Porady prawne

Przepisem art. 1 pkt 7 lit. d ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957) wprowadzono, z mocą obowiązującą od 0l.01.2004 r., zmianę do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych poprzez dodanie ust. 3d w art. 12.

W przepisie tym sprecyzowano moment wystąpienia przychodu z tytułu świadczenia usług określonych w tym przepisie.

Stosownie do w/w art. 12 ust. 3d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku rozliczeń z tytułu:
1) dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego,
2) świadczenia usług telekomunikacyjnych, radiokomunikacyjnych, z wyjątkiem usług opłacanych za pomocą żetonów (monet) lub kart, w tym telefonicznych,
3) usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów
- za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę.

Jak z powyższego przepisu wynika momentem uzyskania przychodu do opodatkowania z tytułu usług doprowadzania wody i gospodarki ściekami jest data terminu płatności wynikającego z faktury, a jeśli termin nie został określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę.

Zatem, jeśli w fakturach z tyt. doprowadzenia wody i gospodarki ściekami wystawionych w styczniu 2004 r. wyznaczono termin płatności na luty 2004 r., to przychód należny w Spółce, w rozumieniu art. 12 ust. 3 ustawy podatkowej powstanie też w miesiącu lutym 2004 r.

Powyższy przepis ma zastosowanie do dochodów uzyskanych (strat poniesionych) od 01.01.2004 r.

Stosownie do przepisu art. 15 ust. l ustawy podatkowej kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. l. Zgodnie z tym przepisem do kosztów uzyskania przychodów zalicza się koszty bezpośrednie, pośrednie oraz koszty związane z funkcjonowaniem firmy, faktycznie poniesione w danym roku podatkowym (z chwilą ich poniesienia), które da się związać z przychodami tego roku - z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ustawy.

Zgodnie zaś z art. 15 ust.

4 ustawy koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone, co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Przepis ten stanowi, iż ustalając koszty uzyskania przychodów należy mieć na uwadze, iż kosztami uzyskania przychodów są te koszty, które dotyczą tego roku, to znaczy:
- koszty poniesione w danym roku i wiążące się z przychodami tego roku,
- koszty poniesione w latach poprzednich, lecz dotyczące przychodów danego roku (tj. poniesione ?z góry?),
- koszty (ściśle określone, co do rodzaju i kwoty), które zostały zarachowane, chociaż ich faktycznie jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku.

O ile, więc jest to możliwe i da się powiązać koszt z przychodem, to koszty poniesione w ciągu roku podatkowego (bez względu na miesiąc, w którym zostały poniesione) powinny być przyporządkowane do roku, w którym wystąpił przychód.

Jedynie koszty poniesione w celu uzyskania przychodu, których nie można przyporządkować do konkretnego przychodu, zgodnie z art. 15 ust. 4 in fine mogą być rozliczone w roku ich poniesienia.

Wymienione unormowania mają zastosowanie również przy ustalaniu zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy od osób prawnych.

W związku z powyższym do kosztów uzyskania przychodów miesiąca stycznia 2004 r. należy zaliczyć wszystkie koszty poniesione w tym miesiącu, o ile nie można ich w sposób bezpośredni przypisać do przychodów uzyskanych w miesiącu lutym 2004 r.

Wobec powyższego nieprawidłowym jest zastosowany przez Spółkę sposób rozliczania kosztów poniesionych w styczniu na miesiące styczeń i luty 2004 r. metodą wskaźnikową, wg udziału przychodów podatkowych w przychodach bilansowych.

Powołane przez Spółkę w zapytaniu przepisy art. 15 ust. 2 ustawy nie mają, bowiem tu zastosowania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika