Jak należy określić wartość początkową środka trwałego ( samochodu osobowego ), zakupionego (...)

Jak należy określić wartość początkową środka trwałego ( samochodu osobowego ), zakupionego przez Spółkę po zakończeniu umowy leasingu ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.09.2006r., uzupełnionego pismami z dnia 23.11.2006r. oraz 12.12.2006r., w sprawie o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku w części dotyczącej określenia wartości początkowej środka trwałego dla celów amortyzacji jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

W piśmie z dnia 20.09.2006r. uzupełnionym pismami z dnia 23.11.2006r. oraz 12.12.2006r. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zwróciła się do Naczelnika tut.Urzędu m.in. o udzielenie interpretacji w zakresie określenia wartości początkowej środka trwałego stanowiącej podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych od zakupionego przez Spółkę składnika majątkowego ( samochodu osobowego ), używanego uprzednio na podstawie umowy leasingu .

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka zawarła w dniu 07.07.2003r. umowę leasingu samochodu osobowego spełniającego warunki określone w art.17b ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz.U z 2000r. Nr 54, poz.654 ze zm. ). Po zakończeniu umowy leasingu Spółka zakupiła w dniu 07.07.2006r. używany uprzednio na podstawie umowy leasingu składnik majątkowy za kwotę 820,02 zł brutto.

Według Spółki zakupiony środek trwały, który uprzednio używała na podstawie umowy leasingu, należy wprowadzić do ewidencji środków trwałych w wartości początkowej odpowiadającej cenie rynkowej samochodu a nie wskazanej wyżej cenie zakupu .

W świetle przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza co następuje :

Jeżeli podatnik zawarł umowę leasingu spełniającą warunki określone w art.17b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wówczas w okresie trwania umowy leasingu odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów dokonuje finansujący (leasingodawca ) . Natomiast korzystający (leasingobiorca ) ma prawo zaliczyć do kosztówuzyskania przychodów obciążające go opłaty . Dla finansującego stanowią one odpowiednio przychód podatkowy .

Jeżeli po zakończeniu umowy leasingu leasingobiorca zakupuje składnik majątkowy i uznaje na podstawie art.16a ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za środek trwały i wprowadza do ewidencji środków trwałych, to dokonuje odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej nabytego środka trwałego stanowiącej cenę nabycia określoną w fakturze zakupu, zgodnie z art.16g ust.1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Za cenę nabycia zgodnie z art.16g ust.3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku .

Wobec powyższego wartość początkową zakupionego przez Spółkę samochodu, który uprzednio używała na podstawie umowy leasingu operacyjnego, wyznacza cena nabycia wynikająca z faktury zakupu z dnia 07.07.2006r. Nr 90603458 pomniejszona o podatek od towarów i usług oraz powiększona o ewentualne koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania .

Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia ponadto, iż zgodnie z art.16g ust.1 pkt 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za wartość początkową przyjmuje się wartość rynkową do wyceny środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych w drodze spadku , darowizny lub w innej nieodpłatnej formie albo jako wkład niepieniężny do spółki, a także w innych przypadkach, gdy nie jest możliwe zastosowanie podstawowych metod wyceny tj. ceny nabycia lub kosztu wytworzenia.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji .

Powyższa interpretacja :

- zgodnie z art.14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę,

- stosownie do art.14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 .

Pouczenie :

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem tut.Organu podatkowego w terminie 7 dni od daty jego doręczenia .


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika