dot.sposobu wydawania przez Urząd zaświadczenia o pomocy 'de minimis'

dot.sposobu wydawania przez Urząd zaświadczenia o pomocy 'de minimis'

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza, że stanowisko Przedsiębiorstwa Produkcyjni-Usługowego xxx Sp. z o. o. przedstawione we wniosku z dnia 15.12.2005 r. (data wpływu do Urzędu 21.12.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej sposobu wydawania przez Urząd zaświadczenia o pomocy ?de minimis?? jest prawidłowe .

UZASADNIENIE

Porady prawne

W dniu 21.12.2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego w pismie stanu faktycznego wynika ,że Spółka posiada status zakładu pracy chronionej. Stosownie do art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. nr 123 , poz. 776 , z późn. zm.) tworzy zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Fundusz ten tworzy się między innymi z części zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.).

Spółka uważa ,że zaświadczenie o uzyskanej pomocy de minimis , wydane na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie szczególnych warunków udzielania pomocy de minimis, przedsiębiorcom prowadzącym zakłady pracy chronionej (Dz. U. Nr 98, poz. 989 ze zm.) winno się odnosić do większej ilości faktur dokumentujących wydatkowanie środków, o których mowa w § 4 rozporządzenia.

Warunkiem zaliczenia wydatkowanych środków z zakładowego funduszu osób niepełnosprawnych , finansowanych ze środków, o których mowa w cytowanym art 38 ust 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako pomoc ?de minimis? jest uzyskanie stosownego zaświadczenia .

Zgodnie natomiast z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie szczególnych warunków udzielania pomocy de minimis przedsiębiorcom prowadzącym zakłady pracy chronionej (Dz. U. Nr 98, poz. 989 z późn. zm.) pomoc o której mowa m. in. w art. 38 ust. 2 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , może być uznana za pomoc de minimis jeżeli spełnione są łącznie warunki określone w przedmiotowym rozporządzeniu.

Przy czym , aby pomoc ta mogła być zakwalifikowana jako pomoc de minimis środki zgromadzone na zakładowym funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych winny być przeznaczone na finansowanie wydatków , o których mowa w § 4 ww. Rozporządzenia .

Zatem z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o udzielonej pomocy de minimis należy wystąpić w odniesieniu do pomocy wykazanej w konkretnej deklaracji PIT-4 ( tj. za konkretny okres sprawozdawczy). We wniosku Spółka musi udokumentować fakt wydatkowania środków z zakładowego funduszy osób niepełnosprawnych na cele określone w §4 rozporządzenia .

Tak więc wydawanie zaświadczenia do każdej faktury dokumentującej wydatek byłoby nie uzasadnione.

Postanowienie niniejsze na mocy art. 143 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji : Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a ) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika