Od jakiej kwoty wynagrodzenia brutto (z podatkiem VAT), czy netto (bez VAT) należy pobrać zaliczkę (...)

Od jakiej kwoty wynagrodzenia brutto (z podatkiem VAT), czy netto (bez VAT) należy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19%.

Działając na podstawie art.14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Aleksandrowie Kuj. w odpowiedzi na pismo z dnia 24.08.2004r. (data wpływu 25.08.2004r.) uzupełnione pismem z dnia 06.09.2004r.(data wpływu 07.09.2004r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia co następuje:

Składając przedmiotowe zapytanie Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny sprawy:

Zatrudniony w spółce radca prawny świadczy usługi prawnicze na podstawie zawartej umowy zlecenia, będąc jednocześnie zatrudniony w ramach umowy o pracę w innym zakładzie pracy.

Porady prawne

Od dnia 1 maja 2004r. radca prawny świadczone usługi opodatkowuje podatkiem od towarów i usług ? stawką 22% i wystawia na rzecz spółki faktury VAT.

W związku z powyższym Spółka jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu wypłaconej należności z umowy zlecenia zapytuje ? od jakiej kwoty wynagrodzenia brutto ( z podatkiem VAT), czy netto ( bez VAT) należy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19%.

Zdaniem wnioskodawcy obliczając podatek dochodowy z tytułu umowy zlecenia należy przyjmować wartość netto tj. pomniejszoną o kwotę podatku VAT i od tej kwoty naliczać 19% podatek dochodowy.

Odpowiadając na powyższe zapytanie tut. Organ stwierdza co następuje:

Zgodnie z art.41 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004r. ? osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom fizycznym m. in. z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 w/w ustawy o podatku dochodowym oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe.

Zgodnie z art.22 ust.9 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym powołanej wyżej koszty uzyskania m. in. z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia uzyskane od osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowość prawną wynoszą 20% uzyskanego przychodu.

Należnością za wykonanie zlecenia jest kwota wynagrodzenia należnego wykonawcy wynikająca z umowy w wartości brutto. W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych brak jest wystarczającej podstawy prawnej dla uznania, że do ustalenia owych 19% należności nie wlicza się podatku VAT.

Rozwiązanie problemu stanowiącego przedmiot zapytania znajduje się w art.155 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) stanowiącym, iż w przypadkach nieuregulowanych w odrębnych przepisach, do przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług. Przepis ten stanowi wystarczającą podstawę prawna, aby do przychodów (należności) radcy prawnego z umowy zlecenia nie wliczać podatku VAT, w przypadku, gdy radca jest podatnikiem tego podatku.

Biorąc pod uwagę powyższe unormowania prawne tut. Organ stwierdza, iż stanowisko Spółki zawarte w zapytaniu jest słuszne.

Informacji niniejszej udzielono w oparciu o treść zapytania według stanu prawnego obowiązującego w dniu udzielenia odpowiedzi.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika