Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy w przedstawionym stanie faktycznym przysługuje prawo do obniżenia (...)

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy w przedstawionym stanie faktycznym przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z przedmiotowej faktury.Zdaniem podatnika, analiza przepisów art. 32 ust. 1 oraz art. 19 ustawy o VAT pozwala wnioskować, iż wypełnione zostały określone prawem przesłanki warunkujące możliwość skorzystania z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Jednocześnie podatnik podnosi, iż przepisy nie wyłączają prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturze wystawionej po terminie.

Z tytułu wykonania usługi na rzecz podatnika w październiku 2003r., usługodawca z niewyjaśnionych powodów wystawił fakturę VAT w marcu 2004r. Podatnik otrzymał przedmiotową fakturę VAT również w marcu 2004 r.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zmian./ podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Stosownie zaś do art. 19 ust. 2 cyt. wyżej ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatków określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 15 ust. 2, a w przypadku importu-suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego.

Porady prawne

W art. 19 ust. 3 pkt 1 w.w. ustawa stanowi, iż obniżenie kwoty podatku należnego, o której mowa w ust. 1 następuje nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny, z zastrzeżeniem pkt 2-4.

Ponadto, w art. 19 ust. 3a powołana wyżej ustawa stanowi, iż obniżenie kwoty podatku należnego, o której mowa w ust. 1 i 3, nie może nastąpić wcześniej niż w miesiącu otrzymania przez nabywcę towaru lub wykonania usługi albo otrzymania faktury potwierdzającej dokonanie przedpłaty /zaliczki, zadatku, raty/ podlegającej opodatkowaniu.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż wszystkie wymienione w wyżej przywołanych przepisach warunki, uzależniające spełnienie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu przedmiotowej usługi, zostały przez podatnika spełnione, bowiem wykonana została usługa, jej wykonanie udokumentowano fakturą VAT, a nabyta usługa ma związek ze sprzedażą opodatkowaną.

Należy zatem stwierdzić, że skoro podatnik spełnił wymagane prawem w.w. warunki, a otrzymał fakturę VAT w marcu 2004r., to zgodnie z cyt. wyżej art. 19 ust. 3 pkt 1/ może skorzystać z przysługującego prawa obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc marzec lub w rozliczeniu za miesiąc kwiecień 2004r.

W przedstawionym stanie faktycznym fakturę VAT dokumentującą wykonanie usługi w październiku 2003r. wystawiono w miesiącu marcu 2004r., czyli po terminie określonym dla tej czynności przez odnośne przepisy.

Zgodnie z treścią § 38 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz. U. Nr 27, poz. 268 z póżn. zmian./ fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 39 i § 40.

Wyznaczony w rozporządzeniu 7-dniowy termin na wystawienie faktury występuje w związku z określeniem momentu powstania obowiązku podatkowego ciążącego na sprzedawcy/wystawcy faktury VAT. Z art. 6 ust. 4 ustawy o VAT wynika bowiem, że jeżeli sprzedaż towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Podkreślić przy tym należy, iż każdy podatnik podatku VAT ma obowiązek prawidłowo i terminowo dokumentować swój obrót podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług fakturą VAT. Jest to bowiem dokument, który świadczy o wielkości wypracowanego przez podatnika obrotu i wielkości jego zobowiązania wobec budżetu państwa.

Natomiast w obowiązującym stanie prawnym wystawienie faktury VAT potwierdzającej wykonanie czynności podlegającej opodatkowaniu, z uchybieniem terminu dla jej wystawienia, nie wyłącza samoczynnie prawa odbiorcy tej faktury do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w tej fakturze o ile zachowane są warunki realizacji tego prawa określone w odnośnych przepisach i nie zachodzą przypadki, w których przepisy dotyczące podatku VAT prawo to ograniczają.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika