Z jaką datą należy zaksięgować fakturę potwierdzającą wydatek skoro data wystawienia faktury (...)

Z jaką datą należy zaksięgować fakturę potwierdzającą wydatek skoro data wystawienia faktury dotyczącej zapłaty raty za używanie przedmiotu leasingu to dzień 21.12.2005 r., a datę sprzedaży i płatności określono na dzień 05.01.2006 r.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych w sprawie ustalenia daty zaksięgowania faktury potwierdzającej poniesione wydatki

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku, w świetle opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe w odniesieniu do możliwości zaksięgowania faktury z chwilą wystawienia.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych.

Podatnik pyta, z jaką datą ma zaksięgować fakturę potwierdzającą poniesiony wydatek skoro data wystawienia faktury dotyczącej zapłaty raty za używanie przedmiotu leasingu to dzień 21.12.2005r., a datę sprzedaży i płatności określono na dzień 05.01.2006 r.?

Zdaniem podatnika ww. faktura powinna zostać zaewidencjonowana w koszty uzyskania przychodów z datą jej wystawienia, gdyż wszelkie przychody i koszty uzyskania przychodów podatnik księguje w ten sposób, stosując metodę 'memoriałową'.

Do przedstawionego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy:

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem art. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

W świetle powołanego przepisu o momencie zaliczenia konkretnego wydatku do kosztów danego roku podatkowego decyduje dzień zapłaty, a więc moment faktycznego dokonania tego wydatku. Zasada ta określana jest jako metoda 'kasowa'.

Odstępstwo od tej zasady, polegające na możliwości potrącania kosztów w tym roku podatkowym którego dotyczą, ma zastosowanie do podatników, którzy prowadzą księgi rachunkowe oraz do tych podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, którzy prowadzą jeden sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów odnoszących się tylko do danego roku podatkowego.

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów mogą bowiem przyjąć, iż ponoszone wydatki będą zaliczać do kosztów tego roku podatkowego, którego dotyczą niezależnie od faktycznego momentu dokonania tych wydatków. Zgodnie z art. 22 ust. 5 i 6 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - u podatników prowadzących księgi rachunkowe koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe; w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione. Zasadę tę - określaną jako metoda 'memoriałowa' - mogą stosować również podatnicy prowadzący podatkowe księgi przychodów i rozchodów, pod warunkiem jednak, że stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.

W świetle powyższych przepisów o momencie zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów decyduje metoda potrącania kosztów jaką wybrał podatnik, czy jest to metoda 'kasowa', czy też metoda 'memoriałowa'.

Podatnik do wniosku dołączył fakturę dotyczącą raty okresowej za używanie przedmiotu zgodnie z umową leasingu, wystawioną w dniu 21.12.2005r., której termin płatności przypada 5 stycznia 2006 roku.

Podatnik w swoim piśmie oświadczył, iż wybrał sposób ewidencjonowania kosztów uzyskania przychodów metodą 'memoriałową', więc winien księgować wydatki w roku podatkowym, którego one dotyczą.

Załączona do wniosku faktura dotyczy 2006r.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w świetle cyt. wyżej przepisu art. 22 ust. 5 i 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, skoro wydatek dotyczy 2006r., to pomimo, iż faktura została wystawiona w 2005r. - zgodnie ze stosowaną przez podatnika metodą 'memoriałową' - ww. faktura powinna być zaewidencjonowana w 2006 roku.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Słupsku nie potwierdza zatem Pana stanowiska w sprawie możliwości zaewidencjonowania ww. faktury w 2005 roku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika