Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

2.9.2005

Czy wypłata ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy zmarłego pracownika dokonana na rzecz spadkobierców (...)

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego sygnatura: PO I 415/23/05

Typ dokumentu:Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura:PO I 415/23/05
Autor:Urząd Skarbowy w Dębicy
Słowa kluczowe: ekwiwalent ekwiwalent pieniężny obowiązek płatnika prawa majątkowe spadkobiercy świadczenia na rzecz pracowników wynagrodzenie zmarłego pracownika
Kategoria:
Pytanie podatnika:Czy wypłata ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy zmarłego pracownika dokonana na rzecz spadkobierców jest zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych?

Strona 2 z 2
1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4 - 9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodu w wysokości określonej w art. 22 ust.9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b. Z powyższego wynika, że w przypadku, gdy płatnik wypłaca lub stawia do dyspozycji osobie spełniającej warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej, wynagrodzenie przysługujące zmarłemu pracownikowi, stanowi ono w momencie wypłaty przychód z praw majątkowych, który podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z przepisu tego wynika, iż G. jako płatnik jest zobowiązany do pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19 % należności niepomniejszonej o koszty uzyskania przychodu. Artykuł 22 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje kosztów uzyskania przychodów w odniesieniu do wybranych wypłat należności z praw majątkowych. Kwota zaliczki ustalona według powyższych zasad podlega przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym ją pobrano wraz z deklaracją PIT-4. Po zakończeniu roku kwotę dokonanej wypłaty oraz pobranej zaliczki należy wykazać w informacji PIT-11/8B i przekazać podatnikom oraz właściwemu organowi podatkowemu w terminie do 28.02.2006 r.

Reasumując powyższe należy uznać za nieprawidłowe stanowisko płatnika w sprawie uznania za dochód wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych wypłatę ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy zmarłego pracownika dokonaną na rzecz spadkobierców.


<>

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 5
  • 6
  • 1
  • 9
  • osób

Opinie naszych klientów

  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:

  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Uprzejmnie dziękuję za udzielenie mi profesjonalnej porady prawnej wraz z wniskiem do sądu, jestem w pełni zadowolona i rozwiały mi się wszystkie wątpliwości. Będę korzystała dalej z Państa usług . Pozdrawiam, z wyrazami szacunka. A. Leszczyńska
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziękuję Państwu za pomoc.Rzetelna,fachowa porada.Z poważaniem Jolanta Jankowska
  • Jozef Ewa Czapczuk

    ocena usługi:

    Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !
  • Izabela

    ocena usługi:

    Witam profesjonalna szybka rzetelna porada polecam życzę powodzenia zespołowi e-prawnik.pl Izabela
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo fachowa,wyczerpująca i przystępnie napisana opinia . Polecam!
  • Emilia

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za wyczerpującą i konkretną poradę, która upewniła mnie w moich racjach dotyczących odsetek ustawowych od przeterminowanego czynszu. Wasza opinia jest mi bardzo pomocna w argumentacji z pracownikiem administracji. Na pewno skorzystam z dalszej pomocy. Pozdrawiam, z wyrazami szacunku..
  • Nina

    ocena usługi:

    Opinia została sporzadzona profesjonalnie i w terminie. Cena przystępna w stosunku do jakości. Polecam. Nina Kania
  • elwira11

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje za profesjonalna opinie, fachowa kancelaria, na pełno skorzystam jeszcze nie raz. Z wyrazami szacunku Elwira S.
  • JOZEF MOSKAL

    ocena usługi:

  • hokagena

    ocena usługi:

    Chciałabym podziękować za otrzymane opinie ,porady i wnioski do sądu w sprawie zasiłku macierzyńskiego mojej córki. Sprawę po roku dzięki Waszej pomocy wygraliśmy. ZUS wypłacił córce wszystkie zaległe świadczenia i to z odsetkami . Jestem ogromne wdzięczna za pomoc i profesjonalne załatwienie sprawy. Jesteście wspaniali. Nie wiem gdzie mogę zamiescic moja opinie dlatego pisze w ten sposób
  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Jestem pod dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi. Opinia jest profesjonalna , rzeczowa i konkretna udzielona w spsób przejzysty i czytelny. Bardzo solidna Kancelaria, fachowa wiedza. Bardzo dziękuję Państwu za pomoc i szybką odpowiedź. Będę korzystala dalej z Panstwa usługi i polecala wszystkim Z wyrazami szacunku. A. Leszczyńska
  • Marcin

    ocena usługi:

    Dziękuję, opinia potwierdziła się w 100%

Porady prawne

  • Współczynnik urlopowy

    Zatrudniam pracownika w równoważnym systemie czasu pracy. Wolnym dniem od pracy dla pracownika jest wtorek. Pozostałe dni ( poniedziałek, środa, czwartek, piątek i sobota (...)

  • Umorzenie pożyczki udzielonej z ZFRON-u

    Jako zakład pracy chronionej udzieliliśmy pracownikowi z Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pożyczki na zakup sprzętu rehabilitacyjnego. Po jakimś (...)

  • Współczynnik ekwiwalentu za urlop w 2008 r.

    W związku z rozwiązaniem umowy o pracę z dniem 31.12.2007 r. pracodawca w styczniu 2008 r. jest zobowiązany wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy (...)

  • Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop

    Pani X została zwolniona dyscyplinarnie z dniem 1 sierpnia 2007 roku. Nie miała wykorzystanego urlopu wypoczynkowego. Czy należy pracownicy wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany (...)

  • Termin wymagalności ekwiwalentu za urlop

    W jakim terminie po rozwiązaniu umowy o pracę zakład pracy ma obowiązek wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane