Spółka otrzymała pożyczkę od firmy zagranicznej ?X?. Pożyczkodawca ?X? jest udziałowcem innej (...)

Spółka otrzymała pożyczkę od firmy zagranicznej ?X?. Pożyczkodawca ?X? jest udziałowcem innej zagranicznej spółki ?Y?, będącej 100?procentowym udziałowcem Spółki Wnioskującej. Czy odsetki od pożyczki udzielonej Spółce przez zagraniczną firmę ?X? będą podlegały ograniczeniom co do możliwości zaliczenia ich w całości do kosztów uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 60 i pkt 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, na wniosek Strony z dnia 15.03.3007 r (data wpływu do tut. Urzędu 16.03.2007 r.) stwierdza, że przedstawione stanowisko w w/w piśmie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskująca Spółka otrzymała pożyczkę od firmy zagranicznej ?X?. Pożyczkodawca ?X? jest udziałowcem innej zagranicznej spółki ?Y?, będącej 100-procentowym udziałowcem Spółki Wnioskującej.

Porady prawne

Zapytanie Spółki:
czy odsetki od pożyczki udzielonej Spółce przez zagraniczną firmę ?X? będą podlegały ograniczeniom co do możliwości zaliczenia ich w całości do kosztów uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 60 i pkt 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).
Zdaniem Spółki, w analizowanej sprawie ograniczenie to nie będzie miało zastosowania, gdyż pożyczka została udzielona przez podmiot posiadający udział w kapitale udziałowca Spółki. Przedmiotowe odsetki będą w całości kosztem uzyskania przychodów.

Po zapoznaniu się z przedstawionym przez Spółkę stanem faktycznym, Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego potwierdza stanowisko Podatnika.

O możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów decydują przepisy art. 15 ust. 1 z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., nr 54, poz. 654 ze zm.) - definiujący koszty uzyskania przychodów oraz art. 16 ust. 1 cyt. ustawy ? zawierający katalog wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów. Zgodnie z zapisem art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o pdop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).
Stosownie do postanowień art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o pdop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych przez spółkę innej spółce, jeżeli w obu tych podmiotach ten sam udziałowiec (akcjonariusz) posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji), a wartość zadłużenia spółki otrzymującej pożyczkę (kredyt) wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% jej udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale tych udziałowców (akcjonariuszy) oraz wobec spółki udzielającej pożyczki (kredytu) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki- w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek; przepisy te stosuje się odpowiednio do spółdzielni, członków spółdzielni oraz funduszu udziałowego takiej spółdzielni.
Cytowany przepis art. 16 ust. 1 pkt 61 ma zastosowanie do pożyczek oraz kredytów udzielonych przez spółkę podatnikowi, jeżeli ta spółka i podatnik mają wspólnego udziałowca posiadającego nie mniej niż po 25 % udziałów spółki i podatnika. Dla zastosowania przedmiotowego przepisu nie ma znaczenia, czy spółka udzielająca pożyczki jest równocześnie udziałowcem (akcjonariuszem) podatnika.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że spółka ?X? udzielająca pożyczkę nie jest jej udziałowcem lecz udziałowcem innej spółki ?Y?, która jest udziałowcem Spółki Wnioskującej.

Nie jest zatem spełniony zapis wynikający z cytowanego wyżej art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o pdop, posiadania przez spółkę udzielającą pożyczkę i pożyczkobiorcę, wspólnego udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż po 25 % udziałów pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy. Wobec tego ograniczenie wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o pdop, nie będzie miało zastosowania w omawianej sprawie. Odsetki należne i zapłacone od pożyczki udzielonej przez spółkę ?X? w całości stanowić będą koszt uzyskania przychodów Spółki.

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
W dniu złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika