Podatnik zwrócił się do tut. urzędu o zajęcie stanowiska w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów (...)

Podatnik zwrócił się do tut. urzędu o zajęcie stanowiska w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług otrzymanej dopłaty do cukru. Czy otrzymana płatność z tytułu cukru podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późno zm.)?

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głubczycach uznaje za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy przedstawione w piśmie z dnia 02.04.2007r. złożonym w tut. Urzędzie Skarbowym w dniu 03.04.2007r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

UZASADNIENIE

Porady prawne

Zgodnie z art. 14a § 1 i § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta, jest obowiązany do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny sprawy:

Podatnik zwrócił się do tut. urzędu o zajęcie stanowiska w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług otrzymanej dopłaty do cukru.

STAN FAKTYCZNY: Rolnik, będący czynnym zarejestrowanym podatnikiem V AT (nie ryczałtowym) otrzymał w 2007r. za rok 2006, zgodnie z ustawą z dnia 18 grudnia 2003r. o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych i oddzielnej płatności z tytułu cukru (Dz. U. z 2004r. Nr 6,poz. 40, z późno zm.) takie właśnie dopłaty, to jest: . dopłatę do gruntów rolnych, płatność z tytułu cukru (całość ze środków unijnych).

PYTANIE: Czy otrzymana płatność z tytułu cukru podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późno zm.)...

INTERPRETACJA WŁASNA: Mimo, że otrzymana płatność z tytułu cukru jest formą dotacji (dopłaty) i mimo, że zgodnie z zasadami podatku V AT otrzymane dotacje przedmiotowe podlegają podatkowi V AT, to w przypadku tej dopłaty otrzymujący ją rolnik nie jest producentem i nie sprzedaje cukru, zatem dopłata taka nie podlega w tym przypadku podatkowi VAT. Wyliczenie wysokości dopłaty oparte jest, co prawda, na ilości sprzedanych w 2006r. buraków cukrowych, których sprzedawcą jest rolnik - płatnik VAT, ale co do swojej istoty dopłata jest dopłatą do cukru. Podobne rozumienie przepisów o opodatkowaniu dotacji przytaczam za wydawnictwem INFOR:

' Opodatkowanie dotacji po l maja 2004r. było nowością dla podatników V AT. Powstało wiele wątpliwości co do tego, kiedy należy je opodatkować. Zgodnie z utrwalonym poglądem i praktyką organów podatkowych przyjmowano, że opodatkowaniu podlegają tylko te dotacje , które mają bezpośredni wpływ na cenę sprzedawanych towarów lub świadczonych usług.

Ministerstwo Finansów w piśmie z 30 grudnia 2004r. nr PP3-812-1341/2004/BL, skierowanym do Dyrektorów Izb Skarbowych i Dyrektorów Urzędu Kontroli Skarbowej w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, potwierdziło to stanowisko

Zgodnie z art.29 ust. 1 zd. czwarte ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Przepis ten oznacza zatem, że do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wliczane są tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które mają bezpośredni wpływ na kwotę należną /cenę/ z tytułu dostawy lub świadczenia usługi.

Podstawą zatem oceny opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, jest stwierdzenie czy są one dokonywane w celu sfinansowania czy też dofinansowania konkretnej dostawy lub usługi.

Tym samym otrzymana dotacja, subwencja lub inna dopłata o podobnym charakterze, nie mająca bezpośredniego wpływu na wartość dostawy lub usługi, nie wchodzi do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.?

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy: W myśl przepisu art. 29 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004r. usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), o podatku od towarów i usług, obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Przepis ten oznacza zatem, że do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wliczane są tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które mają bezpośredni wpływ na kwotę należną /cenę/ z tytułu dostawy lub świadczenia usługi. Z powyższej regulacji wynika, iż w przypadku gdy podatnik, w związku z konkretną dostawą lub świadczeniem usług, otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, to tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia.

Stosownie do art. 19 ust. 21 cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. Podsumowując: stanowisko podatnika dotyczące dofinansowania (dopłaty do cukru), które przekazywane jest podatnikowi ogólnie na pokrycie kosztów jego działalności i nie wpływa na cenę cukru - nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, należy uznać za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia. Na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ustawy ? Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

POUCZENIE

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 i 236 § 2 pkt 1 w/w ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. Zażalenie na postanowienie organu podatkowego zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Referencje

PP-406/8/2AZ/07, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika