Czy Spółdzielnia mieszkaniowa miała prawo rozliczania podatku VAT od bezprawnie zdaniem podatnika (...)

Czy Spółdzielnia mieszkaniowa miała prawo rozliczania podatku VAT od bezprawnie zdaniem podatnika zawartych umów z członkami Spółdzielni na korzystanie z miejsc postojowych?

W odpowiedzi na w/w pismo Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie uprzejmie informuje, iż dokonując zgodnie z dyspozycją art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) weryfikacji informacji Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego z dnia 27.01.2004 r., Nr PP1-443/75/03, będącej odpowiedzią na zapytanie Pana z dnia 28.12.2003 r. stwierdził, że w/w informacja jest prawidłowa w świetle przepisów prawa podatkowego.

W piśmie z dnia 01.03.2004 r. ponawia Pan pytanie, czy Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej miał prawo naliczania podatku od towarów i usług od bezprawnie zdaniem Pana zawartych umów z członkami Spółdzielni na korzystanie z miejsc postojowych. Teren na którym znajdują się miejsca postojowe jest wspólną spółdzielczą własnością członków, za który to teren członkowie płacą opłatę za dzierżawę wieczystą.

Porady prawne

Dyrektor tut. Izby Skarbowej wyjaśnia, iż spółdzielnia na podstawie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 4, poz. 27) ma obowiązek zarządzania jej mieniem lub mieniem jej członków. Jedną z czynności w ramach zarządu tym mieniem jest pobieranie od członków spółdzielni opłat, uiszczanie których jest ich obowiązkiem na podstawie art. 4 ust. 1 - 3 oraz 5 powołanej ustawy.

W stanie prawnym do 30.04.2004 r. pobieranie przez spółdzielnię mieszkaniową w/w opłat tzw. eksploatacyjnych nie jest wyrazem świadczenia przez spółdzielnię jakichkolwiek usług na rzecz członków spółdzielni, gdyż mają charakter wewnętrzynch opłat w ramach tego samego podmiotu. W związku z powyższym kwoty tych opłat nie kreują obrotu stanowiącego podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Natomiast kwoty należności pobieranych przez spółdzielnię mieszkaniową, w tym z tytułu świadczenia usług zarządzania nieruchomościami niestanowiącymi mienia spółdzielni lub mienia jej członków, na podstawie umów zawartych z właścicielami tych nieruchomości zgodnie z art. 1 ust. 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych lub z tytułu innej działalności gospodarczej na podstawie art. 1 ust. 6 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, są kwotami należnymi za czynności spółdzielni podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, o których mowa w art. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

Jeżeli zatem opłaty pobierane przez spółdzielnię za korzystanie z miejsc postojowych stanowią opłaty za usługi, o których mowa w w/w art. 1 ust. 5 lub w art. 1 ust. 6 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych. Dyrektor tut. Izby Skarbowej zauważa jednak, iż problematyka dotycząca prawidłowości obciążenia przedmiotowymi opłatami za korzystanie z miejsc postojowych nie leży w gestii organu podatkowego, jako że nie jest uregulowana przepisami prawa podatkowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika