e-prawnik.pl Porady prawne

Powierzchnia użytkowa w lokalu

Pytanie:

Mam pytanie dotyczące pomiaru powierzchni użytkowej mieszkania. W 1994 roku spółdzielnia mieszkaniowa dokonując pomiaru powierzchni mieszkań nowowybudowanego budynku, posłużyła się normą PN-70 B-02365, zaś w roku 2004 na prośbę lokatora, rzeczoznawca zmierzył mieszkanie, tym razem wg normy PN-ISO 9836. Występuje różnica około dwa metry kwadratowe na niekorzyść lokatora. Moje pytanie więc brzmi: Czy w/w normy zostały prawidłowo użyte? Czy nie należało zastosować ustawowej definicji tzw. normy lokatorskiej z ustawy o ochronie praw lokatorów? Ponadto zapytuję jakie ustawy i rozporządzenia regulują tego typu postępowanie? Gdzie ewentualnie można uzyskać więcej informacji na ten temat?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Powierzchnia użytkowa w lokalu

21.6.2004

Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów, obmiaru powierzchni użytkowej lokalu, o której mowa w ust. 1 pkt 7, dokonuje się w świetle wyprawionych ścian. Powierzchnię pomieszczeń lub ich części o wysokości w świetle równej lub większej od 2,20 m należy zaliczać do obliczeń w 100%, o wysokości równej lub większej od 1,40 m, lecz mniejszej od 2,20 m - w 50%, o wysokości mniejszej od 1,40 m pomija się całkowicie. Pozostałe zasady obliczania powierzchni należy przyjmować zgodnie z Polską Normą odpowiednią do określania i obliczania wskaźników powierzchniowych i kubaturowych w budownictwie. Reguły dotyczące stosowania Polskich Norm stanowią, iż normy te ustalono do dowolnego stosowania i prawo zaleca jedynie stosowanie normy ISO, lecz nie nakłada takiego obowiązku. W doktrynie nie zgody co do tego, czy sposób obmiaru powierzchni użytkowej lokalu określony w ustawie o ochronie praw lokatorów należy stosować w spółdzielniach mieszkaniowych.

Jeśli różnica w obmiarze powierzchni użytkowej powoduje różnicę w opłatach, to zgodnie z przepisami ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, właściciele mieszkań mają prawo zakwestionowania opłat nałożonych przez spółdzielnie na drodze postępowania sądowego. Jednak samo wystąpienie na drogę postępowania sądowego nie zwalnia wymienionych osób z obowiązku wnoszenia opłat w zmienionej wysokości.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Re: Powierzchnia użytkowa w lokalu

kamieniarz

4.12.2009 23:15:35

Re: Powierzchnia użytkowa w lokalu

SM bezprawnie powołują się na normę PN-70/B-02365 z 1970 r, aby pobierać CZYNSZ za TYNK na ŚCIANACH, który nie jest powierzchnią użytkową. To jest OSZUSTWO. Jak e-prawnik może publicznie pisać takie hipokryzje, że "w doktrynie" nie ma zgody czy należy stosować w spółdzielniach ustawę z dnia 21-06-2001r Na Boga a czym się różni mieszkanie lokatorskie od spółdzielczego. Powierzchnię UŻYTKOWĄ należy obliczyć w świetle wyprawionych ścian tynkami zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z 2001 r i normą krajową, europejską PN-ISO-9836 a przede aszystkim zdrowym rozsądkiem. Nie można normy z 1970 r z PRL-u, ZSRR stosować w 2009 r po upadku komunizmu w 1989 r i od 20 lat mamy RP. Bądzmy uczciwi, etyczni i rzetelni.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ