Powierzchnia użytkowa w lokalu
Pytanie:
"Mam pytanie dotyczące pomiaru powierzchni użytkowej mieszkania. W 1994 roku spółdzielnia mieszkaniowa dokonując pomiaru powierzchni mieszkań nowowybudowanego budynku, posłużyła się normą PN-70 B-02365, zaś w roku 2004 na prośbę lokatora, rzeczoznawca zmierzył mieszkanie, tym razem wg normy PN-ISO 9836. Występuje różnica około dwa metry kwadratowe na niekorzyść lokatora. Moje pytanie więc brzmi: Czy w/w normy zostały prawidłowo użyte? Czy nie należało zastosować ustawowej definicji tzw. normy lokatorskiej z ustawy o ochronie praw lokatorów? Ponadto zapytuję jakie ustawy i rozporządzenia regulują tego typu postępowanie? Gdzie ewentualnie można uzyskać więcej informacji na ten temat?"
Odpowiedź prawnika: Powierzchnia użytkowa w lokalu
Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów, obmiaru powierzchni użytkowej lokalu, o której mowa w ust. 1 pkt 7, dokonuje się w świetle wyprawionych ścian. Powierzchnię pomieszczeń lub ich części o wysokości w świetle równej lub większej od 2,20 m należy zaliczać do obliczeń w 100%, o wysokości równej lub większej od 1,40 m, lecz mniejszej od 2,20 m - w 50%, o wysokości mniejszej od 1,40 m pomija się całkowicie. Pozostałe zasady obliczania powierzchni należy przyjmować zgodnie z Polską Normą odpowiednią do określania i obliczania wskaźników powierzchniowych i kubaturowych w budownictwie. Reguły dotyczące stosowania Polskich Norm stanowią, iż normy te ustalono do dowolnego stosowania i prawo zaleca jedynie stosowanie normy ISO, lecz nie nakłada takiego obowiązku. W doktrynie nie zgody co do tego, czy sposób obmiaru powierzchni użytkowej lokalu określony w ustawie o ochronie praw lokatorów należy stosować w spółdzielniach mieszkaniowych.
Jeśli różnica w obmiarze powierzchni użytkowej powoduje różnicę w opłatach, to zgodnie z przepisami ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, właściciele mieszkań mają prawo zakwestionowania opłat nałożonych przez spółdzielnie na drodze postępowania sądowego. Jednak samo wystąpienie na drogę postępowania sądowego nie zwalnia wymienionych osób z obowiązku wnoszenia opłat w zmienionej wysokości.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?