Czy podlega opodatkowanu podatkiem VAT darowizna rzeczy od podmiotu z innego państwa UE?

Czy podlega opodatkowanu podatkiem VAT darowizna rzeczy od podmiotu z innego państwa UE?

W złożonym wniosku podatnik opisując stan faktyczny wskazuje, iż Miasto Drezno (Niemcy) jako darczyńca ma zamiar przekazać w postaci darowizny używany sprzęt stanowiący wyposażenie ośrodka rehabilitacyjnego, w którego skład będą wchodzić m. in. stojaki do kroplówek, zamocowania do toalet i łazienek, komplet do sprzątania, kaczki baseny, pojemniki na mydło, telewizory, baterie do umywalek, kaloryfery, lustra, wózki inwalidzkie, krzesła z basenem, lodówki, szafki BHP, chodziki, aparaty do odsysania, wieszaki, obrusy, zasłony, żyrandole, plafony, stoły okrągłe, wózki. W związku z powyższym podatnik zadaje pytanie, czy ww. darowizna jaką otrzyma będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Podmiot wskazuje, iż nie jest płatnikiem podatku dochodowego. Jego zdaniem nie zachodzi żadna z sytuacji wymienionych w art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.,. o podatku od towarów i usług, zatem nie ma obowiązku opłacania podatku od towarów i usług od ww. darowizny.
Odpowiadając na pytanie wskazuje się, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2. eksport towarów;
3. import towarów;
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5. wenątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Wskazany przepis stanowi zamknięty katalog zdarzeń, które ustawodawca zakwalifikował do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tak więc, czynność bezpłatnego nabycia towaru od podmiotu z kraju Unii Europejskiej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ nie spełnia dyspozycji zawartej w przepisie art. 5 ust. 1 ustawy.
W związku z powyższym stanowisko podatnika, jako obdarowanego, w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika