Czy w opisanym stanie faktycznym zakup artykułów spożywczych dla zatrudnianych jest kosztem uzyskania (...)

Czy w opisanym stanie faktycznym zakup artykułów spożywczych dla zatrudnianych jest kosztem uzyskania w sensie ustawy o p.d.o.f. oraz czy z faktur na te artykuły można odliczać podatek VAT ?.

Na podstawie art.216 i art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku, nr 8, poz. 60 ze zmianami ) w związku z wnioskiem z dnia x 2007 roku ( data wpływu do tut. urzędu x 2007 rok ) złożonym przez Pana X prowadzącego Firmę Y w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pleszewie

uznaje za prawidłowe Pana stanowisko dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT z faktur dotyczących zakupu artykułów spożywczych przeznaczonych w ramach świadczeń dla pracowników zatrudnionych w Pana firmie.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pleszewie, realizując normę art.14a §1 i §3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U. z 2005 nr 8, poz. 60 ze zmianami) w związku z Pana wnioskiem dotyczącym zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, udziela odpowiedzi na pytanie postawione w w/w wniosku o treści: Czy w opisanym stanie faktycznym zakup artykułów spożywczych jest kosztem uzyskania w sensie ustawy o p.d.o.f. oraz czy z faktur na te artykuły można odliczać podatek VAT ?.

Stan faktyczny: Dla pracowników zatrudnionych w mojej firmie, zakupuję w ramach świadczeń na ich rzecz, kawę naturalną, herbatę, napoje, soki, cukier i sporadycznie wyroby cukiernicze.

Stanowisko podatnika: Uważam, że w powyższej sprawie wymienione artykuły są kosztem uzyskania przychodu, ponieważ pracownik, który wypracowuje dochód na moją rzecz, ma prawo do godnego traktowania, a korzystanie z kawy, napojów i niekiedy wyrobów cukierniczych wpływa na zwiększenie jego wydajności w pracy, gdyż czuje się doceniony. Nie są to zakupy w nadmiernej ilości co mogłoby sugerować wydatki na reprezentację, ale w ilościach jakie pracownicy mogą spożyć. Moim zdaniem ma to związek z osiąganymi przychodami we firmie i jako zakup materiałów można odliczać podatek VAT.

Jak wynika ze stanu faktycznego opisanego przez wnioskodawcę w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej podatnik dokonuje zakupu między innymi kawę naturalną, herbatę, napoje soki, cukier i wyroby cukiernicze w celu wydania ich, w stanie w żaden sposób nieprzetworzonym, zatrudnianym pracownikom w czasie świadczenia pracy. Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Jak wynika ze stanu faktycznego opisanego przez wnioskodawcę w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej podatnik dokonuje zakupu między innymi kawę naturalną, herbatę, napoje soki, cukier i wyroby cukiernicze w celu wydania ich, w stanie w żaden sposób nieprzetworzonym, zatrudnianym pracownikom w czasie świadczenia pracy. Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

W pierwszym przypadku zapewnienie pracownikom wymaganych prawem napojów i posiłków nie jest świadczeniem na ich potrzeby osobiste, wynikającym z zawartej umowy cywilnoprawnej, lecz czynnością o charakterze wewnątrzzakładowym, wykonywaną wprost na potrzeby prowadzonej działalności.

Jeżeli ta jest opodatkowana, to na podstawie art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, przysługuje podatnikowi odliczenie podatku naliczonego.

Nie będzie przy tym miało zastosowanie ograniczenie tego prawa określone w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, w myśl którego obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:

a) przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugie,

b) nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Przez usługi gastronomiczne, mając na względzie przepis art. 8 ust. 3 ustawy (usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych), rozumie się wyłącznie usługi zgrupowane pod symbolem 55.3 stosowanej na potrzeby ustawy Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.. Nie są usługami gastronomicznymi np. usługi stołówkowe (55.51) czy związane z podawaniem napojów (55.40).

Ponadto w opisanym stanie faktycznym podatnik nie kupuje usług, tylko towary ? np. napoje i inne artykuły spożywcze.

W drugim przypadku będzie miało miejsce zdarzenie opisane w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy ? przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste pracowników, traktowane jak odpłatna dostawa towarów, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Czynność tą podatnik winien zatem opodatkować.

Stosownie do art. 88 ust. 3 pkt 3 ustawy, jeżeli powyższe czynności zostały opodatkowane, to także nie ma zastosowania wyłączenie prawa do odliczenia podatku naliczonego ze względu na brak możliwości zaliczenia wydatków poniesionych na nabycie towarów i usług do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym (art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy).

W tym stanie prawnym obowiązującym od 1 maja 2004 roku, stanowisko Pana dotyczące możliwości odliczenia podatku naliczonego VAT z faktur dotyczących zakupu artykułów spożywczych przeznaczonych w ramach świadczeń dla pracowników zatrudnionych w Pana firmie jest prawidłowe, co orzeczono w sentencji niniejszego postanowienia.

Na pytanie obejmujące swoim zakresem podatek dochodowy od osób fizycznych tutejszy Organ w dniu 09.02.2007 roku wydał odrębne postanowienie w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika ( art. 14 b § 1 Ordynacja podatkowa ), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia ( art. 14 b § 2 ustawy -Ordynacja podatkowa )


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika