Z treści zapytania podatnika wynika, że podatnik, na podstawie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, (...)

Z treści zapytania podatnika wynika, że podatnik, na podstawie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, zobowiązany jest dofinansować pracownikom dopłatę do biletów na przewozy pracownicze w wysokości 60 % i 70 % na zasadach określonych w Regulaminie Pracy. Wobec powyższego podatnik prosi o udzielenie informacji czy kwotę dopłat do przewozów pracowników z miejsca zamieszkania do pracy i z powrotem, do dokonywania których podatnik obowiązany jest zgodnie z Z.U.Z.P. (pozostała część opłaty za bilety i przewozy pokrywana jest przez pracowników), należy uznać za świadczenie na cele osobiste pracowników związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. W związku z tym wątpliwości podatnika dotyczą tego, czy podatnik ma obliczać i odprowadzać podatek należny VAT oraz czy od dokonanych zakupów biletów i przewozów pracowniczych przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego VAT o kwotę podatku naliczonego.
Zdaniem podatnika świadczenie usług polegających na dowozie pracowników do Spółki jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, gdyż bez dokonania tych usług Spółka nie mogłaby realizować sprzedaży opodatkowanej. W związku z tym wg podatnika ww. usługi nie podlegają wymogom art. 8 ust. 2 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Według podatnika nie ma więc obowiązku wystawienia faktury wewnętrznej i ujmowania wartości ww. świadczenia w rejestrach VAT o raz deklaracjach VAT-7, zachowując jednocześnie prawo do obniżenia podatku należnego VAT o kwotę podatku naliczonego od zakupu biletów i przewozów pracowniczych.

Przepis art. 5 ust. 1 stanowi, iż opodatkowaniu tym podatkiem podlegają:

    1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
    2) eksport towarów,
    3) import towarów,
    4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
    5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przy czym zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku (Dz. U. Nr 54 poz. 535) o podatku od towarów i usług nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami w całości lub w części, traktuje się jak opłatne świadczenie usług.
Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym przez podatnika obowiązek dopłat do biletów pracowników wynika z Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy na zasadach określonych w Regulaminie Pracy. Świadczenie usług w oparciu o przepisy prawa pracy nie jest jednak świadczeniem usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy. Spełnienie bowiem obowiązku nałożonego na pracodawcę nie wynika z autonomii woli stron, a jest rezultatem ww. regulacji, co oznacza, że pozostaje ono poza zakresem ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Dowóz pracowników do miejsca pracy realizowany na potrzeby pracodawcy czyli związane z działalnością gospodarczą nie mieści się również w zakresie art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 53, poz. 535).
Powyższe uregulowania nie dotyczą jednak tej części kwoty, która pokrywana jest przez samych pracowników (30% lub 40% kosztów przejazdu). W tym przypadku mamy do czynienia z odsprzedażą usług a należność pokrywana przez pracowników podlega opodatkowaniu przez pracodawcę według stawki 7%, zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Obowiązek opodatkowania części finansowanej przez pracowników wynika z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy. Zgodnie bowiem z przytoczonym artykułem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Jeżeli chodzi o kwestię podniesioną przez podatnika w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT, to zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w zakresie w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie z powyższym, podatnik w oparciu o art. 86 ust. 1 ww. ustawy może dokonać obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupionych dla pracowników biletów i przewozów. W przedmiotowej sprawie możliwość odliczenia dotyczy zarówno podatku naliczonego od usług transportowych w części finansowanej przez podatnika, gdyż usługi te są związane ze sprzedażą opodatkowaną podatnika (pracownicy są niezbędnym ogniwem w procesie produkcji) a zatem istnieje niewątpliwy związek między świadczeniem ww. usług a realizacją sprzedaży opodatkowanej, jak również w części pokrywanej przez samych pracowników - nie ma tu bowiem zastosowania art. 88 ww. ustawy zawierający przypadki, w których nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika