Czy sprzedaż w 2005r. samochodu używanego zakupionego w lutym 2004r. podlega zwolnieniu z podatku VAt (...)

Czy sprzedaż w 2005r. samochodu używanego zakupionego w lutym 2004r. podlega zwolnieniu z podatku VAt na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004r.

Przepis art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Przepis art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku VAT stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika (...).

Porady prawne

Z powyższych przepisów wynika, że przekazanie samochodu na cele osobiste podatnika należy traktować na równi z dostawą towaru. W myśl art. art. 43 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy o podatku VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Definicje towarów używanych, o których mowa w w/w art. 43 ust. 1 pkt 2, zawiera przepis art. 43 ust. 2 przywoływanej ustawy o VAT. W punkcie 2 regulacji stanowi się, iż przez towary używane, rozumie się pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku. Zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku VAT stosuje się zatem, jeżeli w stosunku do towarów podlegających dostawie nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy, przy ich nabyciu, prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. A zarazem okres używania przez podatnika dokonującego dostawy tych towarów wyniósł co najmniej pół roku (rzeczy ruchome).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnikowi przysługiwało prawo (i z prawa tego skorzystał) do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia w/w samochodów. Jednocześnie przedmiotowe samochody podatnik używał ponad 6 miesięcy. Oznacza to zatem, że warunek wymieniony w przywoływanym art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, uprawniający do zastosowania zwolnienia nie został przez Podatnika spełniony. Zatem sprzedaż samochodów używanych jak i przekazanie samochodów używanych na cele osobiste, w zaprezentowanych przez Podatnika sytuacjach, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy podatkowej, podlega opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 22 %.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, iż przywołana przez podatnika w podaniu regulacja, zawarta w § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), nie będzie miała w przedstawionej sytuacji zastosowania. Stosownie bowiem do w/w przepisu zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 przywoływanej ustawy podatkowej. Podatnik przy dostawie samochodów spełniających cechy towaru używanego, nie nabył w świetle w/w przepisu uprawnień do zwolnienia z opodatkowania, bowiem z prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu samochodów, skorzystał na mocy ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) a nie na podstawie przepisów art. 86 ust. 3 i 5 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika