Stan faktyczny:Spółka nasza świadczy usługę będącą jedną z czynności składających się na (...)

Stan faktyczny:
Spółka nasza świadczy usługę będącą jedną z czynności składających się na całość procesu uszlachetnienia czynnego. Czynność ta polega na przeprowadzeniu kontroli jakości sztuk uszytych przez inny polski podmiot V A T. Kontrolę jakości zleca nam podmiot zagraniczny .Fakturę za tę czynność wystawiamy na ten podmiot zagraniczny. Jest nim firma włoska ,która podała nam swój numer identyfikacji podatkowej V A T na terytorium Włoch i numer ten wykazujemy na fakturze VAT.
Inny kontrahent polski, który sprowadza towar po przetworzeniu wywozi go pozagranice Polski tj. do Włoch (obecnie obszar Wspólnoty Gospodarczej).
Do 30.04.2004 wystawialiśmy faktury ze stawką O% na podstawie Rozporządzenia Min. Fin. z dn.22.03.02 w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług i podatku akcyzowym §. 58 ust 1 pkt 4.
Pytanie:
Proszę o opinię w sprawie prawidłowości zastosowania przepisów o podatku od towarów i usług obowiązujących od 01.05.2004 r. w zakresie:
1. miejsca opodatkowania,
2. kogo dotyczy obowiązek podatkowy- firmy polskiej czy włoskiej
3. udokumentowania opisanych wyżej zdarzeń gospodarczych.
.Zatem czy nasze faktury nie powinny w ogóle zawierać kwoty podatku V A T, gdyż miejscem świadczenia usług jest terytorium Włoch, a podatek VAT powinien być rozliczony przez firmę włoską ?

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z póź. zm.) w odpowiedzi na pismo Spółki z dnia 28.05.2004 r. (data wpływu do Urzędu 02.06.2004 r.) bez znaku informuję, iż usługa na ruchomym majątku rzeczowym świadczonym dla podmiotu zagranicznego, który podał wykonującemu tę usługę swój numer identyfikacji podatkowej(inny niż z terytorium państwa członkowskiego, na którym ta usługa jest wykonywana)jest opodatkowana na terytorium państwa członkowskiego, które wydało ten numer pod warunkiem, że towary po wykonaniu tych usług zostaną niezwłocznie wywiezione (art. 28 ust.7), nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług.
Wystawiona przez podatnika faktura nie powinna zawierać kwoty podatku VAT. Rozliczenie podatku powinno nastąpić według przepisów podatkowych obowiązujących w kraju, gdzie usługa jest wykonywana. Zasady wystawiania faktur w przypadku czynności wykonywanych poza granicami kraju zostały określone w §30 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika