Jaką stawką VAT jest opodatkowana marża otrzymana ze sprzedaży zezwoleń zagranicznych?

Jaką stawką VAT jest opodatkowana marża otrzymana ze sprzedaży zezwoleń zagranicznych?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. Nr 8 z 2005r., poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.11.2005r. (data wpływu 14.12.2005r.), uzupełnionego pismem z dnia 30.12.2005r. (data wpływu 03.01.2006r.), o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie stawki VAT od prowizji otrzymanych ze sprzedaży zezwoleń zagranicznych, stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowew odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 22.11.2005r. (data wpływu 14.12.2005r.), uzupełnionym pismem z dnia 30.12.2005r. (data wpływu 03.01.2006r.), podatnik zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe i kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych w Gdyni dokonuje sprzedaży zezwoleń zagranicznych wyłącznie członkom Stowarzyszenia. W ramach prowadzonej działalności statutowej ze sprzedaży zezwoleń zagranicznych uzyskuje prowizję w wysokości 7%. Z wyjaśnień podatnika wynika, że pod pojęciem zezwolenia zagranicznego należy rozumieć dokument otrzymany na podstawie umowy międzynarodowej, przekazany przez właściwy organ innego państwa, właściwemu organowi Rzeczypospolitej Polskiej uprawniający polskiego przewoźnika do wykonywania transportu międzynarodowego w zakresie określonym w zezwoleniu.

Powyższe usługi zostały sklasyfikowane przez Urząd Statystyczny w Łodzi wg symbolu PKWiU 74.87.14.00 - jako usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny z wyłączeniem wyceny nieruchomości.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, jaką stawką podatku VAT będzie opodatkowana marża otrzymana przez członków Stowarzyszenia ze sprzedaży zezwoleń zagranicznych dla przewoźników krajowych wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe zrzeszonych w Stowarzyszeniu.

Zdaniem podatnika, od uzyskanej prowizji ze sprzedaży zezwoleń należy zastosować stawkę VAT w wysokości 22%.

Organ podatkowy wyjaśnia co następuje:

W myśl art.5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 z późn. zm.) zwaną dalej ustawą PTU, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej 'podatkiem', podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art.8 ust.1 ustawy PTU przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7.

Stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczenia usług - poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie o podatku VAT oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz.970), zgodnie z przepisem art.41 ust.1 ustawy PTU wynosi 22%.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie podatnik świadczy usługi sklasyfikowane przez Urząd Statystyczny w Łodzi jako usługi pośrednictwa komercyjnego z wyłączeniem wyceny nieruchomości wg symbolu PKWiU 74.87.14.00.

Przedmiotowe usługi nie zostały wymienione w żadnym z załączników do ustawy o podatku od towarów i usług, ani też w przepisach rozdziału 6 w/cyt. rozporządzenia. W konsekwencji, prowizja otrzymywana przez podatnika z tytułu sprzedaży zezwoleń zagranicznych będzie zgodnie z art.41 ust.1 ustawy PTU opodatkowana stawką podatku VAT w wysokości 22%.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika