Podatnik zwrócił sie z zapytaniem: 1. Czy ma obowiązek rejestrowania sprzedaży biletów wstępu (...)

Podatnik zwrócił sie z zapytaniem:
1. Czy ma obowiązek rejestrowania sprzedaży biletów wstępu na imprezy sportowe przy zastosowaniu kasy rejestrujacej.
2. Czy otrzymane dotacje lub darowizny od osób fizycznych i prawnych zalicza się do obrotu mającego wpływ na powstanie obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujacych.
3. Jakie elementy powinien zawierać bilet wstępu na imprezy sportowe i czy paragon może pełnić funkcję biletu wstępu.
4. Czy ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu usług transportowych, sprzętu sportowego i paliwa.
5. Czy ma obowiązek prowadzenia ewidencji zakupów i sprzedaży VAT.

Ad.1. W odpowiedzi na pytanie zawarte w punkcie 1 wniosku tut. organ podatkowy informuje, iż załącznik Nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234, poz. 1971) zawiera wykaz czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania, w którym w poz. 40 wymienione zostały usługi związane z rekreacją, kulturą i sportem o symbolu PKWiU 92. Zgodnie z wyżej powołanymi przepisami, jeżeli sprzedaż biletów wstępu na imprezy sportowe mieści się w kategorii usług związanych z rekreacją, kulturą i sportem, to czynności te zwolnione są z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących. Podatnik może również korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotów i kwot podatku naliczonego przy zastosowaniu kasy rejestrującej do czasu osiągnięcia obrotu z tytułu działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w kwocie 40.000zł. Wykonując usługi min. klasyfikowane do usług kultury, sportu i rekreacji, podatnik może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotów przy zastosowaniu kasy na podstawie § 3 ust. 1 pkt 3 wyżej cyt. rozporządzenia. Z informacji zawartych we wniosku nie wynika czy jednostka uzyskuje obroty z innych tytułów niż sprzedaż biletów na imprezy sportowe.

Porady prawne

Ad. 2. Wymienione w pkt 2 przedmiotowego wniosku dotacje gminy na działalność statutową i darowizny osób fizycznych nie zaliczają się do działalności, o której mowa w wyżej cytowanym art. 111 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązującej od 01.05.2004 r., a zatem nie dolicza się ich do obrotu mającego wpływ na ustalenie obowiązku posiadania kasy rejestrującej.

Ad. 3. Elementy jakie powinien zawierać paragon fiskalny wymienione zostały w § 4 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. Nr 108, poz. 948 ze zm.), tj.:

a) imię i nazwisko lub nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży, a dla sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych ? adres siedziby podatnika,,
b) numer identyfikacji podatkowej podatnika (NIP)
c) numer kolejny wydruku,
d) datę i czas (godzinę i minuty) sprzedaży,
e) nazwę towaru lub usługi,
f) cenę jednostkowa towaru lub usługi,
g) ilość i wartość sprzedaży,
h) wartość sprzedaży i kwoty podatku wg poszczególnych stawek,
i) wartość sprzedaży zwolnionej z podatku,
j) łączna kwotę podatku,
k) łączna kwotę należności,
l) kolejny numer paragonu fiskalnego,
m) kolejny numer kasy i oznaczenie kasjera ? przy więcej niż jednym stanowisku kasowym,
n) logo fiskalne zgodne z załącznikiem 2 do rozporządzenia, oraz numer unikatowy pamięci fiskalnej.

Paragon fiskalny może pełnić również rolę biletu wstępu na imprezy sportowe. Przepisy podatkowe nie określają elementów jakie powinien zawierać bilet wstępu na tego typu imprezy.

Ad. 4. Przedsiębiorca będąc zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, może odliczyć od podatku należnego kwoty podatku naliczonego przy dokonywanych zakupach towarów i usług, jeżeli zakupy te związane są z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Powyższe wynika z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), który stanowi, że w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz 124.

Natomiast podatek naliczony od zakupu paliwa do samochodów może zostać odliczony tylko, jeżeli paliwo jest wykorzystywane do napędu samochodów innych niż wymienione w art. 86 ust. 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

Ad. 5. Na podstawie art. 109 ust. 3 w/pow. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegająca wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Z powyższego wynika, iż przedsiębiorca ma obowiązek prowadzenia ewidencji zakupów i sprzedaży, jeżeli jest zarejestrowanym podatnikiem wykonującym czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika