Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować w przypadku świadczenia usług dotyczących badań klinicznych (...)

Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować w przypadku świadczenia usług dotyczących badań klinicznych produktów leczniczych?

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) ? Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 2 października 2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług dotyczących badań klinicznych produktów leczniczych ? stwierdza, że stanowisko Strony jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 10 października 2006 r. złożono w kancelarii tut. Urzędu Skarbowego wniosek (przekazany przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego celem załatwienia zgodnie z właściwością miejscową) z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) dot. zastosowania prawidłowej stawki podatku VAT w przypadku świadczenia usług polegających na badaniach klinicznych produktów leczniczych.

Porady prawne

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.

Podatnik prowadzi gabinet lekarski świadcząc usługi polegające na:
§ przeprowadzeniu wstępnej diagnostyki pacjentów celem dokonania właściwego doboru uczestników badania;
§ zapewnieniu wykwalifikowanego zespołu (lekarzy i medycznego personelu pomocniczego), odpowiedniego sprzętu do przeprowadzenia badania w terminach określony przez protokół badania;
§ przeprowadzaniu diagnostyki stanu zdrowia uczestników badania w terminach określonych przez protokół badania;
§ podawaniu badanych leków uczestnikom badania wraz z zapewnieniem ścisłej kontroli stanu zdrowia pacjentów podczas kolejnych etapów badania;
§ przeprowadzaniu niezbędnych testów, badań obserwacyjnych i laboratoryjnych;
§ prowadzeniu szczegółowej dokumentacji medycznej z przebiegu badania;
§ zapewnieniu fachowej opieki lekarskiej pacjentom przedwcześnie kończącym badanie oraz pacjentom kończącym badanie w terminie wyznaczonym przez protokół.

Zdaniem Podatnika opisane wyżej czynności powinny korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług ze względu na fakt, iż mieszczą się w grupowaniu PKWiU 85.14.18-00.00.

Według załączonej do przedmiotowego wniosku opinii klasyfikacyjnej Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 01.06.2006 r. nr X badania kliniczne produktów leczniczych (...) mieszczą się w grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) 85.14.18-00.00 ?Usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane?.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia, co następuje.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług, o którym mowa wyżej, w myśl art. 8 ust. 1 ustawy rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT.

Według art. 8 ust. 3 ww. ustawy przy ustalaniu stawek podatku od towarów i usług stosowanych przy świadczeniu usług na terytorium kraju należy brać pod uwagę klasyfikacje statystyczne PKWiU służące do identyfikacji usług podlegających temu podatkowi. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy zwolnione z podatku są usługi wymienione w załączniku nr 4, gdzie pod poz. 9 ustawodawca zapisał, iż zwolnione od podatku od towarów i usług są:

PKWIU ex 85 ? Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2)?.

Zatem w sytuacji, gdy Podatnik wykonuje usługi w zakresie badań klinicznych produktów leczniczych, które mieszczą się w grupowaniu PKWIU ex 85 ? Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2)? to uznać należy, że usługi te są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Niniejsza interpretacja dotyczy konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

W świetle powyższych unormowań prawnych jak i przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzić należy, iż stanowisko Podatnika zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje:
- iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia;
- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika