Czy podatnikiem podatku od towarów i usług winna być gmina jako jednostka samorządu terytorialnego, (...)

Czy podatnikiem podatku od towarów i usług winna być gmina jako jednostka samorządu terytorialnego, czy obsługująca ją jednostka budżetowa - urząd gminy i miasta, który jako jednostka organizacyjna prowadzi zadania publiczne w imieniu gminy?

Na podstawie art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku, Nr 8, poz. 60 ze zmianami ) , po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.04.2007 roku dotyczącego interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie ustalenia podmiotu opodatkowania podatkiem od towarów i usług jednostek samorządu terytorialnego / gminy, urzędu gminy/ uznaję stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W piśmie z dnia 23 kwietnia 2007 roku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Porady prawne

d 1 styczna 2005 roku Urząd Gminy i Miasta w ?R? zarejestrował się jako czynny podatnik VAT o numerze identyfikacji podatkowej NIP 6222206610 ujmując w rozliczeniu podatku VAT całość zadań nałożonych na gminę podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Urząd Gminy i Miasta w ?R? jako jednostka organizacyjna prowadzi zadania publiczne w imieniu gminy. Wszyskie czynności opodatkowane i zwolnione, nawet te w których stroną umów jest gmina były do tej pory podciągnięte i rozliczane na fakturach wystawionych przez Urząd Gminy. Nie został więc uszczuplony budżet państwa z tytułu takiego zarejestrowania. Gmina ?R? nie posiada osobnego rachunku bankowego , nie ma również nadanego numeru identyfikacyjnego NIP.

Zapytanie Strony jest sformułowane następująco:

Kto powinien być podatnikiem podatku od towarów i usług, gmina jako jednostka samorządu terytorialnego, czy obsługująca ją jednostka budżetowa ? urząd gminy i miasta

Zdaniem Podatnika:

Podatnikiem podatku od towarów i usług powinien być urząd gminy jako jednostka organizacyjna powołana do obsługi wszystkich spraw gminy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim stwierdza :

Zgodnie z art.15 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne , jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne , wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą , o której mowa w ust.2 , bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z kolei art. 15 ust. 6 w/w. ustawy stanowi, że nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa , dla realizacji których zostały one powołane , z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie prawa , dla realizacji których zostały one powołane , z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. W świetle powyższego przepisu nie powinno budzić wątpliwości , że jednostki samorządu terytorialnego /gminy , powiaty, województwa/, ze względu na przyznaną im ustawowo osobowość prawną / art 2 ust 2 ustawy z dnia 8 marca 1990r o samorządzie gminnym ? tekst jednolity Dz. U z 1991roku, Nr 142, poz 1591 ze zmianami/, są podatnikami podatku od towarów i usług , o ile spełnią pozostałe warunki wskazane w art.15 ustawy. W związku z tym jednostki samorządu terytorialnego podlegają obowiązkowi ewidencyjnego , o którym mowa w art.2 ust.

1 ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników /Dz. U. z 2004 r. Nr 269 , poz. 2681 ze zm./. Samorządowe osoby prawne / gminy , powiaty, województwa/ nie mają własnych struktur organizacyjnych, zaś nałożone na nie zadania wykonują za pośrednictwem urzędu. Urzędy te są bowiem powoływane w celu technicznej realizacji działań podejmowanych przez jednostki samorządu terytorialnego , a więc nie funkcjonują samodzielnie , lecz w imieniu i na rachunek poszczególnych jednostek. Art. 26 ust ustawy o samorządzie gminnym stanowi , że organem wykonawczym gminy jest wójt , który zgodnie z art.31 tej ustawy kieruje bieżącymi sprawami gminy oraz reprezentuje ją na zewnątrz. W myśl art.33 ust. 1 cyt. ustawy wójt wykonuje zadania przy pomocy urzędu gminy. Urząd Gminy jest więc aparatem pomocniczym organu wykonawczego, który nie posiada podmiotowości prawnej. Powyższe oznacza, że podatnikiem podatku od towarów i usług w stosunku do całej działalności może być wyłącznie gmina , w żadnym zaś przypadku urząd gminy.

Reasumując , w świetle ustawy o podatku od towarów i usług urząd gminy powinien posługiwać się w zakresie podatku VAT numerem identyfikacji podatkowej nadanym odpowiedniej jednostce samorządu terytorialnego , tj. gminie , gdyż to właśnie gmina jest podatnikiem podatku VAT.

Stanowisko podatnika jest więc niezgodne ze stanowiskiem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wlkp.

owyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika (...).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika