Czy zastosowanie stawki podatku od towarów i usług (VAT) w wysokości 7 % do usługi wymiany okien (...)

Czy zastosowanie stawki podatku od towarów i usług (VAT) w wysokości 7 % do usługi wymiany okien w budynkach mieszkalnych wykonywanej przez zakład świadczący usługi wykonania i montażu okien w budynkach mieszkalnych osobom fizycznym, spółdzielniom mieszkaniowym oraz firmom budującym mieszkania należy uznać za postępowanie prawidłowe?

Zgodnie z przepisami art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem VAT-em podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług. Zarówno towary jak i usługi identyfikowane są, dla celów podatku VAT, na podstawie przepisów o statystyce publicznej (art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 powyższej ustawy).
Zasady określone w przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług nie różnią się w tym zakresie od rozwiązań jakie obowiązywały na podstawie ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Zatem podobnie jak przed 1 maja 2004r. tak i obecnie, o tym czy wartość materiału może zostać wliczona do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana.
Zgodnie z klasyfikacją GUS montaż okien przez ich producenta, jest klasyfikowany jako okna ? w zależności od materiału z jakich zostały one wykonane, według następujących grupowań PKWiU:
z drewna ? PKWiU 20.30.11 ?Okna i drzwi, ościeżnice i progi drewniane?,
z tworzyw sztucznych ? PKWiU 25.23.14 ? 50.1 ?Okna i ich ościeżnice z tworzyw sztucznych, dla budownictwa?,
ze stali ? PKWiU 28.12.10-30 ?Drzwi, okna i ich futryny oraz progi drzwiowe stalowe?,
z aluminium ? PKWiU 28.12.10-50 ?Drzwi, okna i ich futryny oraz progi drzwiowe aluminiowe?.

Porady prawne

W związku z powyższym sprzedaż i montaż okien traktowana jest jako dostawa towaru a nie usługa w związku z czym należy wystawić fakturę ze stawką 22 proc. podatku od towarów i usług.
Należy podkreślić, że każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności w świetle obowiązującej klasyfikacji.

Odnośnie stosowania unormowania zawartego w poz. 161 załącznika nr 3 do ustawy wyjaśniam, że:z treści art. 41 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004r. O podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) wynika, że stawkę podatku w wysokości 7% stosuje się do czynności wymienionych w poz. 161 załącznika nr 3 do wymienionej ustawy tj. dostawa, budowa, remont lub przebudowa budynków mieszkalnych (PKOB 11) i ich części, z wyjątkiem lokali użytkowych, realizowanych w ramach budownictwa społecznego (przy spełnieniu warunków określonych dla budownictwa społecznego na podstawie odrębnych przepisów).
Unormowania zawarte w tym przepisie mogą być stosowane dopiero od dnia 1 stycznia 2008r., co wynika z art. 176 pkt 4 ustawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika