Czy prawidłowo wystawiono fakturę na całość należności za wykonaną usługę mimo otrzymania zaliczek (...)

  1. Czy prawidłowo wystawiono fakturę na całość należności za wykonaną usługę mimo otrzymania zaliczek przed jej wykonaniem?
  2. Czy istnieje prawo do odliczenia VAT z faktury opiewającej na całą należność za wykonanie usługi wystawionej po jej wykonaniu w sytuacji, gdy wcześniej dokonano wpłat zaliczek

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św., działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.11.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowiska dot. punktu 1 i 2 nie są prawidłowe.

Punkt 1

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Sp. z o.o. zawarła umowę z Akademią Górniczo-Hutniczą im. St. Staszica w Krakowie na wykonanie prac badawczych dot. wdrożenia systemu regeneracji mas formierskich ze szkłem wodnym, wiązanych nowego typu utwardzaczami estrowymi, umożliwiającymi zwiększenie udziału masy regenerowanej. Zgodnie z przedmiotową umową Ministerstwo Edukacji i Nauki w imieniu Wnioskodawcy przekazuje na konto bankowe Uczelni środki na refundację części kosztów kwalifikowanych zadań realizowanych przez Uczelnię na rzecz Sp. z o.o. W związku z przekazaniem przez Ministerstwo na konto Uczelni zaliczki w ramach przedmiotowego dofinansowania Akademia Górniczo-Hutnicza nie wystawiła odrębnej faktury VAT na rzecz Sp. z o.o. potwierdzającej otrzymanie zaliczki. Otrzymaną zaliczkę wykazała w F-rze VAT jako rozliczenie wpłat, którą obciążyła Sp. z o.o. za wykonaną usługę. W przedmiotowej fakturze wykazano całą wartość netto usługi i należny podatek VAT a następnie pomniejszono tę wartość o wartość otrzymanej wcześniej dopłaty- zaliczki z Ministerstwa.

Porady prawne

Strona zwraca się z zapytaniem czy uczelnia postąpiła prawidłowo wystawiając tylko fakturę za wykonaną usługę?

Zdaniem Strony Uczelnia postąpiła prawidłowo.

Na podstawie par. 14 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 90, poz. 860) jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust.2. Natomiast zgodnie z par. 14 ust.4 cytowanego rozporządzenia jeżeli faktury, o których mowa w ust. 1 i 2, nie obejmują całej ceny brutto, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi wystawia fakturę na zasadach określonych w par. 9 i 11-13, z tym że sumę wartości towarów (usług) pomniejsza się o wartość otrzymanych części należności; taka faktura powinna zawierać również numery faktur wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Uwzględniając powyższe należy przyjąć, że Uczelnia powinna wystawić dla Sp. z o.o. w Ostrowcu Św. fakturę dokumentującą otrzymanie zaliczki, a następnie fakturę dokumentującą wykonanie usługi i ostateczne jej rozliczenie z uwzględnieniem wcześniej otrzymanej zaliczki.

Punkt 2

Biorąc pod uwagę stan faktyczny jak w punkcie 1 Strona zwraca się z zapytaniem czy wystawiona faktura przez Uczelnię daje prawo do odliczenia podatku VAT od całej wartości usługi w miesiącu jej otrzymania ?

Zdaniem Strony przedmiotowa faktura daje prawo do odliczenia podatku VAT od całej wartości usługi.

Uwzględniając powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. informuje jak niżej:

Zgodnie z art. 29 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotacje, subwencje i na inne dopłaty o podobnym charakterze.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124

Na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 1 cytowanej ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

  1. z tytułu nabycia towarów i usług,
  2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego.

Uwzględniając te przepisy należy uznać, iż przedmiotowa faktura daje prawo do odliczenia podatku VAT po rozliczeniu wcześniejszej zaliczki i w wysokości przypadającej do zapłaty za wykonaną usługę, w miesiącu jej otrzymania.

W przedmiotowej sprawie powinny być wystawione dwie f-ry VAT tj. jedna dokumentująca pobranie zaliczki i druga rozliczeniowa wystawiona po wykonaniu usługi, które będą stanowiły podstawę do odliczenia podatku VAT


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika