Czy właściwe jest postępowanie wystawiania faktur VAT potwierdzających wykonanie różnorakich usług (...)

Czy właściwe jest postępowanie wystawiania faktur VAT potwierdzających wykonanie różnorakich usług wykonywanych przez firmy słowackie. Według podatnika wszystkie usługi jakie wykonuje polska firma X dla firmy słowackiej nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, tylko winna je opodatkować na Słowacji firma słowacka.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz.U. 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami ) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 9 listopada 2006 roku ( data wpływu: 10.11.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 listopada 2006 roku wpłynął wniosek, w którym zwróciła się Pan z zapytaniem czy właściwe jest postępowanie wystawiania faktur VAT potwierdzających wykonanie różnorakich usług wykonywanych dla firmy słowackiej ze stawką ? nie podlega opodatkowaniu w Polsce'.
Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę przedstawia się następująco:

Porady prawne

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 27 listopada 2006 r. po uprzednim wezwaniu w piśmie nr PP/443-54/Int-92/Wez/06 z dnia 17 listopada 2006 r. do usunięcia braków formalnych wniosku w postaci: opłaty skarbowej oraz doprecyzowania stanu faktycznego.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan jako osoba fizyczna działalność gospodarczą w Polsce od 1992 roku (produkcja kostki brukowej) pod firmą X. W roku 2005 uruchomił Pan na Słowacji identyczną firmę produkującą kostkę brukową, która posiada własny wpis do ewidencji gospodarczej, unijny VAT UE, REGON, konto bankowe itd. Pracownicy z polskiej firmy X wykonują na rzecz słowackiej firmy usługi budowlane związane z konkretnymi nieruchomościami położonymi na Słowacji. Pomiędzy wymienionymi firmami osobno dokonywana jest dostawa towaru, a oddzielnie wykonywane są usługi. Jednocześnie firma X świadczy dla firmy słowackiej usługi naprawy maszyn i urządzeń, będących zarówno sprzętem budowlanym jak i środkami transportu. Naprawy te dokonywane są na terytorium Słowacji przez pracowników polskiej firmy X. Odbiorca tych usług - słowacka firma podaje NIP UE. Ponadto firma X wynajmuje firmie słowackiej sprzęt budowlany, będący jej własnością lub wzięty przez nią w leasing.
Ponieważ obie firmy traktuje Pan jako oddzielne przedsiębiorstwa, to powinna być pomiędzy nim zawarta umowa najmu na powyższe maszyny i urządzenia. Zatem należności z tytułu używania tego sprzętu to czynsz, na który polska firma powinna wystawić słowackiej firmiefakturę VAT jako niepodlegającą opodatkowaniu.
Według Pana stanowiska wszystkie usługi jakie wykonuje polska firma X dla firmy słowackiej nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, tylko winna je opodatkować na Słowacji firma słowacka.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:
W art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami ) została określona podstawowa zasada dotycząca opodatkowania miejscaświadczenia usług, zgodnie z którą miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzieświadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługę - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałemiejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejscaprowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.Wyjątek od powyższej zasady został zawarty w:
- art. 27 ust. 2 pkt 1 powołanej ustawy, z którego wynika, że w przypadku miejsca świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym, usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości,
- art. 27 ust.

2 pkt 3 lit. d powołanej ustawy, z którego wynika, że w przypadku miejsca świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym, miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.,
- art.27 ust. 3 pkt 2 w związku z ust. 3 pkt 6 powołanej ustawy, z którego wynika, że miejsceświadczenia usług wynajmu, dzierżawy lub innych o podobnym charakterze, którychprzedmiotem są rzeczy ruchome, z wyjątkiem środków transportu, w przypadkuświadczenia ich na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania naterytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, miejscemświadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsceprowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku brakustałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsca zamieszkania.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy należy stwierdzić, iżSłowacja jest miejscem świadczenia, przez firmę X dlazarejestrowanego podatnika od wartości dodanej, następujących usług:
- związanych z nieruchomościami położonymi na Słowacji,
- naprawy maszyn i urządzeń, będących usługami na ruchomym majątku rzeczowym, dokonywanych na Słowacji,
- najmu maszyn i urządzeń tj. rzeczy ruchomych (z wyjątkiem środków transportu nie będących przedmiotem zapytania w pierwotnym wniosku) dla firmy firmy słowackiej.
W tych przypadkach do rozliczenia podatku od wartości dodanej zobowiązany jest nabywca przedmiotowych usług, czyli firma Słowacka.

Obowiązek wystawiania faktur VAT w przypadku świadczenia usług dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju i dla czynności tych podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej - wynika z art. 106 ust. 1 i 2 powołanej ustawy. Natomiast zasady wystawiania tych faktur zostały określone w § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 95, poz.798 ).
Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika