Czy odszkodowania wypłacane za szkody łowieckie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (...)

Czy odszkodowania wypłacane za szkody łowieckie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i czy ma do nich zastosowanie art. 115 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 kwietnia 2007 r. Nr L.dz. 1/2007 (data wpływu ? 14 maj 2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 31 maja 2007r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług wypłat odszkodowań za szkody łowieckie i zastosowania do nich art.115 ustawy z dnia z dnia 11 marca 2004r.o podatku od towarów i usług, jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

W dniu 14 maja 2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Namysłowie wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedstawionej w nim sprawie.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 ww ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Koło Łowieckie dokonuje wypłat odszkodowań zainteresowanym podmiotom za szkody łowieckie (szkody w uprawach rolnych wyrządzone przez zwierzynę łowną). Koło Łowieckie dokonuje wypłat odszkodowań na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 15 lipca 2002r. w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych /Dz.U.Nr 126, poz.1081/. Zdaniem Koła Łowieckiego wypłata odszkodowań nie podlega opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług, i nie ma do nich również zastosowanie art.115 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego, udziela następującej informacji.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 powołanej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm./ opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2)eksport towarów;

3)import towarów;

4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju

5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów .

W świetle art.2 pkt 6 ustawy, przez pojęcie 'towar' rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art.7 ust.1 ww ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art.5 ust.1 pkt 1 tej ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.Z kolei zgodnie z art.8 ust.1 przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7 ustawy, w tym również:

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub tolerowania czynności lub sytuacji,

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Biorąc pod uwagę powyższe unormowania prawne zawarte w ustawie o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług i przedstawiony przez Koło Łowieckie stan faktyczny stwierdzić należy, iż wypłaty odszkodowań dokonywane przez Koło Łowieckie za powstałe szkody w uprawach rolnych spowodowane przez zwierzynę łowną nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, tym samym do wypłacanych kwot odszkodowań nie ma również zastosowania art.115 ustawy o podatku od towarów i usług. Przedmiotowe odszkodowanie nie jest bowiem żadną czynnością wymienioną w art.5 ustawy o podatku od towarów i usług, odszkodowanie to nie jest również wynagrodzeniem za usługę, a jedynie rekompensatą za powstałą szkodę. Podkreślenia wymaga również fakt, iż Koło Łowieckie nie dokonuje skupu i sprzedaży towarów, za które wypłaciło odszkodowanie.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.

Jak stanowi art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 236 § 1 w związku z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, przysługuje zażalenie.

Zażalenie, zgodnie z art. 223 w związku z art. 239 Ordynacja podatkowa, wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Namysłowie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacja podatkowa, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika