Czy Podatnikowi przysługuje zwrot podatku Vat naliczonego w fakturach dokumentujących wydatki związane (...)

Czy Podatnikowi przysługuje zwrot podatku Vat naliczonego w fakturach dokumentujących wydatki związane z budownictwem mieszkaniowym ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Limanowej działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.09.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 05.10.2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 18.11.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 23.11.2005 r.), oraz pismem z dnia 13.12.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 14.12.2005r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku, w części dot. zasad zwrotu VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych dla Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Porady prawne

Uzasadnienie

Stan faktyczny:

Wnioskiem z dnia 29.09.2005 r. Państwo L. zwrócili się z prośba o wydanie pisemnej interpretacji w zakresie zasad zwrotu VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Wnioskodawcy są aktualnie właścicielami działki budowlanej, na której rozpoczęli budowę budynku jednorodzinnego, zgodnie z wymaganym pozwoleniem na budowę, posiadają w związku z tym pewną ilość faktur dotyczących zakupu materiałów budowlanych. W tym roku zamierzają wymienioną działkę, łącznie z rozpoczętą budową, przepisać dla córki i jej męża, stąd też rodzi się pytanie - czy nie będąc już właścicielem otrzymają zwrot VAT z tych fraktur, które były wystawione na ich nazwisko, i czy od chwili przepisania własności na córkę i jej męża przy dalszej kontynuacji budowy będą oni mogli skorzystać ze zwrotu VAT na materiały budowlane, mając jednocześnie faktury wystawione na swoje nazwisko.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Stanowisko Podatnika zawarte w uzupełnieniu wniosku przedstawia się następująco: zgodnie z ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. art. 3 ust. 1, 2, 3, 4, jak również art. 5 ust. 3, nie ma przeszkód abyśmy mogli skorzystać ze zwrotu wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, za okres kiedy byliśmy właścicielami działki i budynku. Uważamy również, że po przekazaniu budynku nasza córka będzie mogła korzystać ze zwrotu VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych, od momentu, kiedy stanie się właścicielem rozpoczętej budowy.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Limanowej po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, w oparciu o stan prawny obowiązujący w dacie udzielenia odpowiedzi, uprzejmie wyjaśnia.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468), osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, między innymi w związku z budową budynku mieszkalnego. Zgodnie z art. 4 ust. 2 cyt. ustawy prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1 przysługuje, pod warunkiem że osoba fizyczna posiada:
1. prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016, ze zm.), albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, w przypadku inwestycji określonej w art. 3 ust. 1 pkt 3,
2. pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, wymagane jest takie pozwolenie. W związku z powyższym, aby skorzystać z odliczenia, osoba ubiegająca się o zwrot VAT musi posiadać prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, w rozumieniu prawa budowlanego, albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. Za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego uważa się między innymi akt własności. W przypadku inwestycji, która zgodnie z prawem budowlanym wymaga pozwolenia na budowę, konieczne będzie także pozwolenie na budowę.

Zwrot podatku nastąpi na wniosek podatnika, który poniósł wydatki na materiały budowlane. W przypadku osób będących w związku małżeńskim wniosek taki może zostać złożony wspólnie przez małżonków lub też odrębnie przez każdego z nich.

Zatem, zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego, Wnioskodawcy będą mogli wystąpić z wnioskiem o zwrot wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych związanych z budową budynku mieszkalnego, za okres kiedy posiadali tytuł prawny do działki budowlanej, oraz pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego.

W związku z powyższym, stanowisko Podatnika w tym zakresie jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika