Czy istnieje możliwość wyboru zwolnienia z podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy przychód (...)

Czy istnieje możliwość wyboru zwolnienia z podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy przychód z wykonywanych usług lombardowych w latach poprzednich nie przekroczył wartości 10.000 euro? Również w 2006r. przychód nie przekroczył ww. kwoty

Działając na podstawie art.216 § 1, art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte w piśmie z dnia 24.10.2006r. (data wpływu do Urzędu 26.10.2006r) w sprawie możliwości wyboru zwolnienia z podatku od towarów i usług.

UZASADNIENIE

Na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa - Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. (zwanej dalej Ordynacją podatkową) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta, ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie - zgodnie z art. 14a § 4.

Porady prawne

Pismem z dnia 24.10.2006r. zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów w podatku od towarów i usług.
Z przedstawionej we wniosku sytuacji wynika, że od 1.09.2003r. jest Pan zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Uzyskuje Pan przychody wykonując usługi lombardowe. Przychód z wykonywanych usług w latach poprzednich nie przekroczył wartości 10.000 euro. Również w 2006r. przychód nie przekroczył ww. kwoty.
Pana zdaniem, w przedstawionym stanie faktycznym, ma Pan prawo do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu po przeanalizowaniu Pana wniosku stwierdza, że zawarte w nim stanowisko jest prawidłowe.

Stosownie do art. 113 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1. Art. 113 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro.

Z powyższego wynika, że koniecznym warunkiem do ponownego skorzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług jest upłynięcie 3 lat od końca miesiąca, w którym utracono prawo do zwolnienia lub zrezygnowano z tego prawa oraz nie przekroczenie w poprzednim roku podatkowym kwoty obrotu, wyrażonej w złotych, odpowiadającej równowartości 10.000 euro.

Mając na uwadze przedstawiony przez Pana stan faktyczny oraz treść powołanych wyżej przepisów o podatku od towarów i usług należy stwierdzić, iż w 2006r (od 1.10.2006r.) ponownie mógł Pan skorzystać ze zwolnienia z podatku określonego zapisem art. 113 ust. 11 ustawy o VAT - od 01.09.2003r. upłynął okres 3 lat oraz w 2005r nie została przekroczona kwota odpowiadająca równowartości 10.000 euro.

Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie do art. 14b §1 Ordynacji podatkowej, interpretacja, o której mowa w art. 14a §1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art.14a §4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa w art. 14a §1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5 (art. 14b §2 Ordynacji podatkowej).

Od niniejszego postanowienia w trybie art.14a §4 i art.236 §1 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - art.236 §2 pkt 1 Ordynacji podatkowej.
Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika