Czy pożyczka udzielona z przeznaczeniem na zakup działki dla pożyczkodawcy podlega podatkowi od czynności (...)

Czy pożyczka udzielona z przeznaczeniem na zakup działki dla pożyczkodawcy podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po zapoznaniu się z postanowieniem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego Kraków z dnia 18.04.2007 r. Nr PMO/436-8/07/BO w przedmiocie udzielonej interpretacji dotyczącej zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego uznając je za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W piśmie z dnia 4 kwietnia 2007 r., działając na podstawie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, ... Sp. z o.o., zwróciła się z wnioskiem do Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego Kraków o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż ... Sp. z o.o. będąca płatnikiem podatku VAT, na podstawie uchwały wspólników udzieliła udziałowcom, osobom fizycznym pożyczki w kwocie 2 x 530.000,- złotych. Pożyczka została udzielona na zakup działki, której spółka ze względów prawnych nie mogłaby nabyć bezpośrednio do czasu wejścia w życie planu zagospodarowania przestrzennego (61 % kapitału zagranicznego). Zgodnie z treścią uchwały wspólników, po uprawomocnieniu planu zagospodarowania przestrzennego wspólnicy są zobowiązani do przeniesienia własności działki na rzecz ... Sp. z o.o.

W ocenie Spółki umowa pożyczki nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego Kraków w postanowieniu Nr PMO/436-8//07/BO z dnia 18 kwietnia 2007 r. potwierdził stanowisko Spółki.

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po zapoznaniu się z aktami sprawy, stwierdza co następuje:

Zaprezentowany przez Podatnika jak również potwierdzony w postanowieniu przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego pogląd prawny nie może być w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie uznany za odpowiadający prawu.

W myśl ort. 720 k.c. ?przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości?.

W ujęciu kodeksu cywilnego pożyczka jest umową konsensualną, polegającą na zgodnym oświadczeniu woli stron - dającego i biorącego pożyczkę - mocą którego dający zobowiązuje się przenieść na biorącego własność określonej ilości pieniędzy albo innych rzeczy oznaczonych co do gatunku, natomiast biorący zobowiązuje się zwrócić takie rzeczy, jakie otrzyma (takie same i w takiej samej ilości). (Jacek Gudowski w komentarzu do kodeksu cywilnego Księga trzecia Zobowiązania tom 2 pod redakcją Gerarda Bieniek i inni, str. 362 - Wydawnictwo Prawnicze Lexis Nexis Warszawa 2007 r.).

Jak wynika z opisanego przez wnioskodawcę stanu faktycznego pieniądze, (które miałyby stanowić przedmiot pożyczki 2 x 530.000,- zł.) przekazane wspólnikom spółki mają być przeznaczone na konkretny cel tj. zakup działki. Zaś własność tej działki wspólnicy są zobowiązani do przeniesienia na rzecz ... Sp. z o.o.

W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego mając na uwadze treść art. 720 k.c. należy uznać, iż zawarta umowa pomiędzy ... Sp. z o.o. a jej udziałowcami nie jest umową pożyczki.

W świetle powyższego Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie uważa, iż zarówno stanowisko Podatnika jak również Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie jest nieprawidłowe, wobec czego orzeka jak w sentencji.

W myśl art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej zmiana postanowienia Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym została doręczona podatnikowi decyzja organu podatkowego drugiej instancji.

Od niniejszej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika