Podatnik pyta o zastosowanie stawki 0 % na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 (...)

Podatnik pyta o zastosowanie stawki 0 % na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, do opodatkowania wykonywanych w kraju, na terytorium Wspólnoty Europejskiej, terytorium państw trzecich lub podczas rejsów, usług remontu i konserwacji na statkach (ich częściach),

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika l. dz. 4/2005 z dnia 24.10.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 26.10.2005 r.), uzupełnionego pismami l. dz. 6/2005 z dnia 22.12.2005 r. oraz l. dz. 1/2006 z dnia 09.01.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 10.01.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zastosowania stawki 0 % na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, do opodatkowania wykonywanych w kraju, na terytorium Wspólnoty Europejskiej, terytorium państw trzecich lub podczas rejsów, usług remontu i konserwacji na statkach (ich częściach),

Porady prawne

stwierdza, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w przypadku, gdy miejscem świadczenia usług jest terytorium kraju, natomiast jest nieprawidłowe w przypadku, gdy miejsce świadczenia usług znajduje się poza terytorium kraju, w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik świadczy usługi remontowe oraz konserwacyjne na statkach (ich częściach), mieszczących się w grupowaniu PKWiU ex 35.11, w stoczniach i portach krajowych, zagranicznych a także podczas rejsów.

W przypadku świadczenia usług na terytorium kraju, gdy zleceniodawcą jest armator, podaje on numer, pod którym jest zarejestrowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium Polski. Gdy zleceniodawcą jest agent (pośrednik) uzyskanie tego numeru jest utrudnione.

Statki, na których są wykonywane usługi remontowe, przebywają w portach lub stoczniach na terytorium kraju poniżej 30 dni. W przypadku, gdy statek podczas pobytu w porcie na terytorium kraju pozostawia część statku do remontu i odbiera ją podczas następnego wejścia do portu krajowego, to wywóz również następuje przed upływem 30 dni od daty wykonania usługi.

Podatnik posiada dokumentację, o której mowa w art. 83 ust. 2 ustawy o VAT.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy do opodatkowania przedmiotowych usług ma zastosowanie art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy o VAT, pozwalający na zastosowanie stawki podatku w wysokości 0 %.

Zdaniem Podatnika brzmienie art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy o VAT pozwala na zastosowanie stawki 0 % dla wykonywanych usług bez względu na to, czy usługi świadczone są na terytorium kraju, czy poza nim, czy towar został wywieziony poza terytorium kraju w ciągu 30 dni i czy nabywca usługi podał numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje :

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik świadczy na statkach (ich częściach), mieszczących się w grupowaniu PKWiU ex 35.11, usługi polegające na remontach i konserwacji. Przedmiotowe usługi są wykonywane w stoczniach i portach krajowych, zagranicznych a także podczas rejsów.

W przypadku świadczenia usług na terytorium kraju, gdy zleceniodawcą jest armator, podaje on numer, pod którym jest zarejestrowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium Polski. Gdy zleceniodawcą jest agent (pośrednik) uzyskanie tego numeru jest utrudnione.

Statki (ich części), na których są wykonywane usługi remontowe, opuszczają terytorium kraju po wykonaniu na nich usług przed upływem 30 dni od daty wykonania usługi.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Miejsce świadczenia usług, zdefiniowane zostało w art. 27 ust. 1 ustawy o VAT jako miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2 - 6 i art. 28.

Zgodnie z zasadą wynikającą z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy o VAT w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

Przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny wymaga, aby wyjaśnić wskazane pojęcie 'usług na ruchomym majątku rzeczowym', wymienione w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy o VAT, które nie zostało zdefiniowane w ustawie o VAT. W oparciu o wykładnię językową przez omawiane usługi należy rozumieć wszelkie usługi, w wyniku których następuje

wytworzenie nowego produktu z powierzonych materiałów, jego przerobienie lub ulepszenie, przy czym podatnik świadczący usługę nie jest właścicielem towaru powierzonego ani towaru

wytworzonego, przerobionego lub ulepszonego. W takim przypadku należność podatnika (usługodawcy) obejmuje wyłącznie samą wartość usługi.

Do usług na ruchomym majątku rzeczowym należy zatem zaliczyć wszelkiego rodzaju prace montażowe, remontowe, naprawcze i modernizacyjne związane z rzeczami ruchomymi - którymi są statki (ich części).

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż Podatnik będzie świadczył usługi, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy o VAT.

W myśl art. 28 ust. 7 ustawy o VAT, w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. c) i d), świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane.

W przypadku gdy usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, przepis ust. 7 stosuje się, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju (art. 28 ust. 8 ustawy o VAT).

Ponadto, dla rozstrzygnięcia przedmiotowej kwestii, wyjaśnienia wymaga definicja morza terytorialnego, która została określona w ustawie z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej (tj. Dz.U. z 2003 r. Nr 153, poz. 1502 ze zm.). Zgodnie z art. 5 ust. 1 i ust. 2 cytowanej ustawy, morzem terytorialnym Rzeczypospolitej Polskiej jest obszar wód morskich o szerokości 12 mil morskich ( 22.224 m), liczonych od linii podstawowej tego morza. Linię podstawową morza terytorialnego stanowi linia najniższego stanu wody wzdłuż wybrzeża lub zewnętrzna granica morskich wód wewnętrznych. Ustawodawca określił w art. 4 przedmiotowej ustawy obszar morskich wód wewnętrznych. Zatem w przypadku świadczenia usług podczas rejsów terytorium kraju określa granica wód terytorialnych.

Reasumując, gdy Podatnik wykona usługi remontu i konserwacji na statku (jego częściach) mieszczącym się w grupowaniu PKWiU ex 35.11 :

  1. w stoczniach i portach krajowych, a nabywca podał wykonującemu usługi (Podatnikowi) numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium Polski oraz towary po wykonaniu usług zostały wywiezione poza terytorium kraju nie później niż w terminie 30. dni od wykonania na nich usług - na podstawie art. 28 ust. 7 i ust. 8 ustawy o VAT - miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer,
  2. w stoczniach i portach krajowych, a nabywca nie podał wykonującemu usługi numeru, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium Polski - na podstawie art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy o VAT - miejscem świadczenia usług jest terytorium kraju,
  3. poza terytorium kraju, będą miały zastosowania przepisy art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy o VAT. Miejscem świadczenia przedmiotowych usług (opodatkowania), będzie miejsce faktycznego ich świadczenia - terytorium innego państwa członkowskiego Wspólnoty Europejskiej bądź państwa trzeciego,
  4. podczas rejsu w granicach wód terytorialnych - miejsce świadczenia jak w pkt a) albo b),
  5. podczas rejsu poza wodami terytorialnymi - świadczenie przedmiotowych usług nie będzie podlegało opodatkowaniu w kraju.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2 - 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy o VAT stawkę podatku w wysokości 0 % stosuje się do usług polegających na remoncie, przebudowie lub konserwacji statków wymienionych w klasie PKWiU ex 35.11 oraz ich części składowych.

Zakres świadczonych przez Podatnika usług remontu lub konserwacji części składowych statków wymienionych w klasie PKWiU ex 35.11 odpowiada charakterowi usług ujętych w art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy o VAT. Wobec powyższego Podatnikowi przysługuje prawo do stosowania stawki 0 % przy opodatkowaniu przedmiotowych usług (w przypadku świadczenia ich na terytorium kraju).

Tut. Organ zwraca jednocześnie uwagę, że zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o VAT, opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają czynności, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 7-18 i 20-22 ustawy o VAT, w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie (Podatnik oświadczył, iż posiada stosowne dokumenty).

Ponadto, odnosząc się do stanowiska Podatnika, tut. Organ podkreśla, iż przepis art. 83 nie jest przepisem szczególnym w stosunku do przepisu art. 27, lecz do przepisu art. 41 ustawy o VAT. Regulacje art. 27 dotyczą określenia miejsca świadczenia usług, natomiast przepisy art. 83 (podobnie jak art. 41) odnoszą się do ustalenia stawki podatku właściwej do opodatkowania wykonywanych przez Podatnika czynności.

Należy zauważyć, że art. 83 ustawy o VAT może mieć zastosowanie jedynie do czynności, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem został zawarty w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT i w zakresie usług odnosi się jedynie do usług odpłatnie świadczonych na terytorium kraju.

A zatem usługi świadczone poza terytorium kraju (RP) nie podlegają opodatkowaniu. W celu zaś ustalenia miejsca świadczenia usług należy w każdym indywidualnym przypadku zastosować przepisy art. 27 (względnie art. 28 ustawy o VAT). Przy ustalaniu zakresu opodatkowania niezbędne jest zatem uprzednie ustalenie miejsca świadczenia (np. art. 27 ustawy o VAT). Jedynie w przypadku uznania za miejsce świadczenia terytorium kraju, można określić wysokość opodatkowania - np. stosując art. 83 ustawy o VAT.

Należy zatem stwierdzić, iż przepisy art. 27 oraz art. 83 ustawy o VAT nie wykluczają się wzajemnie, mają one bowiem zastosowanie na różnych etapach procesu opodatkowania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika