Czy przychód uzyskany ze sprzedaży części nieruchomości rolnej oraz udziału w nieruchomości określonej (...)

Czy przychód uzyskany ze sprzedaży części nieruchomości rolnej oraz udziału w nieruchomości określonej jako droga jest zwolniony z podatku dochodowego?

W dniu 24 czerwca 2004r podatnik sprzedał część nieruchomości rolnej o powierzchni 3.36.15 ha za kwotę 128.761,50zł oraz udział w frac12; części nieruchomości określonej jako droga o obszarze 0.27.77 ha, za kwotę 1.238,50zł. Podatnik uważa, iż sprzedaż ta jest zwolniona z podatku dochodowego jako nieruchomość rolna.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w roku 2004., źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości , jeżeli nie nastąpiło w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości .

Porady prawne

Jednocześnie, na mocy art. 21 ust. 1 pkt 28, wolne od podatku dochodowego przychody uzyskane są z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Zwolnienie nie dotyczy jednak przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny. Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika w pismie wynika, iż za nieruchomość o pow. 3.36.15.ha stanowiącą rolę podatnik otrzymał kwotę 128761,50zł. Jeżeli został zachowany warunku wymieniony w ustawie tj. nieruchomość nie utraciła charakteru rolnego, przychód uzyskany ze sprzedaży jest zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym. Zauważyć należy, iż ilekroć w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych mowa o gospodarstwie rolnym oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym. Powołując się na definicję zawartą w ustawie o podatku rolnym, za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiący własność lub znajdujący się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej.

Z powyższego wynika, że przy ocenie, czy dana nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne w rozumieniu ustawy o podatku rolnym, należy brać pod uwagę dwie przesłanki:-łączna powierzchnia nieruchomości musi mieć powyżej 1 ha-grunty wchodzące w skład nieruchomości muszą być zakwalifikowane jako użytki rolne.W momencie sprzedaży gruntów z przeznaczeniem ich na inne cele, następuje utrata charakteru rolnego lub leśnego, a uzyskany w ten sposób przychód podlegać będzie opodatkowaniu. Cel nabycia nieruchomości winien wynikać z aktu notarialnego . Jeżeli ów cel zostanie następnie potwierdzony np., decyzją o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej, to tym bardziej będzie to świadczyło o tym , iż w momencie sprzedaży grunt stracił pierwotny charakter.

Z przedstawionych dokumentów wynika, iż podatnik był właścicielem nieruchomości określonej jako rola i pastwisko, które w dniu sprzedaży zgodnie z oświadczeniem zawartym w akcie notarialnym, nie zmieniły swojego charakteru prawnego, a zatem spełniają warunki zakwalifikowania ich jako grunty rolne. Zaznaczyć jednakże należy, iż zarówno w warunkowej umowie sprzedaży jak również w porozumieniu w sprawie przeniesienia własności nieruchomości nie został określony przyszły sposób użytkowania gruntów . Zaznaczono tylko, iż ?(...) strony zapewniły, że przedmiotowa nieruchomość nie utraciła charakteru rolnego (...)?. Jeżeli zatem nie nastąpiła zmiana sposobu wykorzystania sprzedanej nieruchomości o pow. 3.36.15.ha, to wówczas ma zastosowanie, na mocy art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnienie od podatku dochodowego.

Natomiast w kwestii przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości o pow. 0.27.77ha określonej jako droga, organ podatkowy informuje, iż nie zgadza się ze stanowiskiem podatnika. Zauważyć należy, iż przedmiotowa nieruchomość określona została jako droga. Tym samym nie ma ona charakteru rolnego . Zgodnie zatem z unormowaniem zawartym w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli nie nastąpiło w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości . Reasumując, przychód ze sprzedaży nieruchomości o powierzchni 0.27.77ha określonej jako droga winien zostać opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 28 ust. 2 podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu. Podatek jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Zasada, o której mowa powyżej nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży, którzy w terminie 14 dni od dokonania sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację według ustalonego wzoru.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika