Kupno gruntu od gminy bez przetargu

Pytanie:

"Chciałabym dokupić kawałek gruntu sąsiadującego z moją nieruchomością (grunt należy do miasta). Czy jest jakiś przepis pozwalający na zakup tego z przeznaczeniem na powiększenie mojej nieruchomości w drodze bezprzetargowej?"

Odpowiedź prawnika: Kupno gruntu od gminy bez przetargu

Zgodnie z art. 37 ustawy o gospodarce nieruchomościami w pewnych sytuacjach dopuszczalne jest zbycie nieruchomości należącej do gminy z pominięciem trybu przetargu.  Na podstawie tego przepisu możliwe jest nabycie nieruchomości lub jej części, jeżeli grunty te są niezbędne do poprawienia warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej, stanowiącej własność lub oddanej w użytkowanie wieczyste osobie, która zamierza tę nieruchomość lub jej części nabyć. Warunkiem jest, by grunty, które maja być przedmiotem nabycia, nie mogły być zagospodarowane jako odrębne nieruchomości. Przepis ten nie oznacza jednak, że właściciel nieruchomości przyległej ma roszczenie o nabycie. Może on jedynie złożyć stosowny wniosek, którego uwzględnienie spowoduje, że zbycie nastąpi bez przetargu. 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • piotr 2013-03-14 10:42:13

    Chce kupic około 200 m2 od gminy - 4 metrowy pas ziemi, nie nadajacy sie na nic dla gminy - ewentualnie budowe moze kiedys jakiegos chodnika. Istniej wstepna zgoda Burmistrza i Rada pewnie sie przychyli. Jedynie gmina chce mnie obciazyc dodatkow kosztami całego wydzielenia itp. tj. ponad 3 tys zł, a obecna wartosc rynkow tej ziemi to 10 tys. czy istnie mozliwosc negocjacji opłat za wydzielnie gruntu. Ta ziemie i tak jest nieuzyteczna dla nikogo!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika