Czy od przychodu uzyskanego ze sprzedaży działki wraz z budynkiem w stanie surowym, dokonanej po (...)

Czy od przychodu uzyskanego ze sprzedaży działki wraz z budynkiem w stanie surowym, dokonanej po upływie pięciu lat od daty nabycia działki należy uiścić zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% ?

Na podstawie art.216 § 1, art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa / tekst jednolity Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 / Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce po rozpatrzeniu wniosku z dnia 09.03.2006r.(uzupełnionego w dniu 31.03.2006r.) w sprawie udzielenia interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym

p o s t a n a w i a

Porady prawne

uznać stanowisko wnioskodawcy w sprawie zwolnienia z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10% przychodu uzyskanego ze sprzedaży działki z wybudowanym domem mieszkalnym w stanie surowym zamkniętym jako prawidłowe, ponieważ sprzedaż nastąpiła po upływie pięciu lat od daty nabycia działki budowlanej.

U Z A S A D N I E N I E

Podatnik w dniu 09 marca 2006 roku zwrócił się z wnioskiem(uzupełnionym w dniu 31.03.2006r.) o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w sprawie zwolnienia z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10% przychodu ze sprzedaży działki budowlanej z wybudowanym budynkiem mieszkalnym w stanie surowym po upływie pięciu lat od daty nabycia

Z przedmiotowego wniosku wynika:

1. Stan faktyczny

W dniu 11 sierpnia 1997roku Podatnik zakupił działkę( prawo własności działki Nr 592/8 na podstawie Aktu Notarialnego A-3103/97 ) niezabudowaną pod budownictwo mieszkaniowe. W kolejnych latach systemem gospodarczym wybudował dom w stanie surowym zamkniętym nie oddanym do użytkowania. 16 listopada 2005roku sprzedał w formie aktu notarialnego działkę wraz z budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym w stanie surowym zamkniętym.

2. Zapytanie

Czy od przychodu uzyskanego ze sprzedaży działki wraz z budynkiem w stanie surowym należy uiścić zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% ?

3. Stanowisko wnioskodawcy

W ocenie wnioskodawcy od sprzedaży wyżej opisanej działki wraz z wybudowanym budynkiem mieszkalnym w stanie surowym nie należy uiszczać zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 10%, ponieważ sprzedaż nastąpiła po upływie pięciu lat od daty nabycia działki budowlanej. Okres pięcioletni liczy się od daty nabycia gruntu i nie może być liczony odrębnie dla gruntu oraz dla wybudowania na tym gruncie budynku stanowiącego jego część składową.

4. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku i obowiązujący w tym zakresie stan prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce uznaje stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe i stwierdza co następuje:

Zgodnie z art.10 ust.1 pkt 8 lit.a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity: Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłami przychodów są m.in. odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust.2:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) praw wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit.a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości, stąd należy odnieść się do przepisów prawa cywilnego t.j. w szczególności art.46 i 48 Kodeksu cywilnego ( Dz.U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z art.46 § 1 Kodeksu cywilnego nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak i budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Z treści art.48 Kodeksu cywilnego wynika, że z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane. Jeżeli zatem na nieruchomości gruntowej znajduje się jako jej część składowa budynek nie stanowiący odrębnej nieruchomości w rozumieniu art.46§1 Kodeksu cywilnego, to sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości, stąd należy odnieść się do przepisów prawa cywilnego t.j. w szczególności art.46 i 48 Kodeksu cywilnego ( Dz.U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z art.46 § 1 Kodeksu cywilnego nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak i budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Z treści art.48 Kodeksu cywilnego wynika, że z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane. Jeżeli zatem na nieruchomości gruntowej znajduje się jako jej część składowa budynek nie stanowiący odrębnej nieruchomości w rozumieniu art.46§1 Kodeksu cywilnego, to sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego.Nadmienia się, że budynek - niezależnie od stopnia zaawansowania budowy i wykończenia trwale związany z gruntem, nigdy nie będzie przedmiotem odrębnej własności od gruntu, a jedynie częścią składową nieruchomości . Zatem zawsze należy badać datę nabycia gruntu, a nie wybudowanie budynku.

W myśl przytoczonych wyżej przepisów, w przypadku odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości - prawa własności działki z rozpoczętą budową (budynek w stanie surowym zamkniętym nie oddany do użytkowania), bieg terminu pięcioletniego, o którym mowa w art.10 ust.1 pkt 8 lit.a w/w ustawy, liczony jest od końca roku w którym nastąpiło nabycie nieruchomości gruntowej, t.j. z końcem 1997roku i termin ten upłynął z dniem 01 stycznia 2003 roku.

Mając na względzie stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz przytoczone powyżej przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, iż sprzedaż działki budowlanej nabytej na prawach własności z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego po upływie pięciu lat od daty nabycia gruntu nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10% i stanowisko Pana w tej sprawie jest prawidłowe.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce informuje, że interpretacja przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika