W jaki sposób należy ewidencjonować w książce przychodów i rozchodów osiągane obroty z tytułu (...)

W jaki sposób należy ewidencjonować w książce przychodów i rozchodów osiągane obroty z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej: w kwocie brutto, czy też w kwocie netto ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku o dzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 7 marca 2006 r. (data wpływu do tut. Organu Podatkowego) w części dotyczącej sposobu ewidencjonowania w książce przychodów i rozchodów osiąganych obrotów z nauki i sprzedaży książek.

W dniu 7 marca 2006 r. (data wpływu do tut. Organu Podatkowego) do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Opocznie wpłynął wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego uzupełniony pismem z dnia 05 marca 2006 roku (data wpływu do tut.Organu Podatkowego).

Porady prawne

Z treści zapytania wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą polegającą na nauce gry na różnych instrumentach muzycznych.Dodatkowo sporadycznie sprzedaje Pani na potrzeby uczniów nuty, podręczniki do nauki gry oraz niewielką ilość instrumentów muzycznych.W prowadzonej działalności korzystała Pani ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Zasadnicza część zapytania dotyczy kwestii związanych z podatkiem od towarów i usług, to jest czy do obrotów zobowiązujących Panią do zarejestrowania jako płatnika VAT należy wliczać osiągane obroty ogółem czy tylko opodatkowane. W następstwie wątpliwości dotyczących w/w kwestii pyta Pani, w jaki sposób należy ewidencjonować w książce przychodów i rozchodów osiągane obroty z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej to jest w kwocie brutto, czy też w kwocie netto.

Zdaniem Pani przychody winny być ewidencjonowane w kwocie brutto, gdyż uważa Pani, że nadal przysługuje Pani zwolnienie podmiotowe od podatku od towarów i usług VAT.

W przedmiotowej sytuacji należy odnieść się do zapisów zawartych w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), który stanowi, że za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W przypadku gdy podatnik korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej powinien ewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kwocie bez pomniejszania o należny podatek od towarów i usług.

Powyższe postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego uwzględnionego przez stronę we 'własnym stanowisku' zawartym w tym wniosku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika