Spółka pyta czy właściwe będzie wpłacenie zaliczki od kwoty maksymalnie przyznanej ulgi, a następnie (...)

Spółka pyta czy właściwe będzie wpłacenie zaliczki od kwoty maksymalnie przyznanej ulgi, a następnie zweryfikowanie jej po uzyskaniu rozliczenia pracownika z faktycznie wykorzystanej przez niego ilości energii elektrycznej.

W odpowiedzi na zapytanie z dnia 26.02.2004r. (uzupełnione o pełnomocnictwa w dniu 18.03.2004r. oraz o opłatę skarbową w dniu 20.04.204r.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego działając na postawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Spółka XXX S.A. przyznawała swoim pracownikom zatrudnionym w poszczególnych zakładach energetycznych na terenie Warszawy ulgi w opłacie za wykorzystywaną przez nich energię elektryczną.

Powstałe w ten sposób dochody zgodnie z z art. 21 ust. 1 pkt. 96 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. O podatku dochodowym od osób fizycznych(Dz.U. z 2000r. Nr. 14 poz. 176 ze zm) ? zwaną dalej updf, podlegały do dnia 31.12.2003r. zwolnieniu od podatku dochodowego.

Porady prawne

Ustawa z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202 poz. 1956 ze zm.) w art. 1 pkt. 10 lit. a tiret 35, z dniem 01.01.2004r. - dokonała uchylenia art. 21 ust. 1 pkt. 96 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powstał wiąc obowiązek obliczenia i pobrania zaliczki od przyznanej pracownikowi ulgi.

W praktyce wysokość zastosowanej ulgi znana jest po dokonaniu rozliczenia przez zakłady energetyczne , dokonujące tego rozliczenia za okresy: 1 ? miesięczne, 2 ? miesięczne lub 6 - miesięczne.

W związku z tym Spółka pyta czy właściwe będzie wpłacenie zaliczki od kwoty maksymalnej przyznanej ulgi, a następnie zweryfikowanie jej po uzyskaniu rozliczenia pracownika z faktycznie wykorzystanej przez niego ilości energii elektrycznej?.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stoi na stanowisku, iż płatnik winien dokonywać rozliczeń zgodnie z przepisami określonymi w w/w ustawie.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 31 updf nakłada na zakład pracy ? jako na płatnika ? obowiązek naliczania i pobierania w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody, przy czym w/w zaliczki pobiera się za okres miesiąca (art. 32 updf).

Za przychody zaś ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalent (art. 12 updf) w tym świadczenia pieniężne poniszone za pracownika jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z brzmieniem art. 38 updf zaliczki o których mowa w art. 32 updf ? winny być przekazane na rachunek właściwego Urzędu Skarbowego w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym je pobrano.

Ustawodawca nie przewiduje wyjątków od powyższych reguł.

Z opisanego przez Spółkę S.A. stanu faktycznego wynika, że Spółka dokonuje rozliczenia z wykorzystanej energii również za okres jednego miesiąca. Pozwala to przypuszczać, iż do zgodnego z ustawą sposobu rozliczania się wystarczy ujednolicić system wewnętrznego rozliczania pracowników.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika