1. W jaki sposób opodatkować przychód ze sprzedaży lokalu użytkowego po likwidacji działalności (...)

1. W jaki sposób opodatkować przychód ze sprzedaży lokalu użytkowego po likwidacji działalności - wykorzystywanego w działalności gospodarczej, ujętego w wykazie środków trwałych (działalność opodatkowana w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych).
2. Czy przychód ze sprzedaży tegoż lokalu należy wykazać w ewidencji przychodów.
3. Czy od zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu sprzedaży lokalu użytkowego możliwe jest odliczenie ulgi z tytułu szkolenia uczniów, w przypadku, gdy prawo do ulgi nabyte zostało na podstawie przepisów w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004 r.

Zasady opodatkowania przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia praw majątkowych lub nieruchomości uregulowane są w zaktualizowanym art. 12 ust. 10 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.). W myśl tego przepisu, w przypadku odpłatnego zbycia praw majątkowych lub nieruchomości wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej będących :
1. środkami trwałymi, wartościami niematerialnymi i prawnymi ujętymi w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
2. składnikami majątku, których wartość nie jest niższa niż 1.500,00 zł i nie przekracza 3.500,00 zł, nieujętymi w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
3. spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu użytkowego lub udziałem w takim prawie, nieujętym w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
bez względu na okres ich nabycia - stosuje się przepisy art. 28 ust. 1 i ust. 2 zdanie pierwsze ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Oznacza to, że podatnik obowiązany jest zapłacić podatek w wysokości 10 % przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia wskazanych wyżej praw majątkowych lub nieruchomości.
Zgodnie z art. 12 ust. 10b ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, ryczałt od przychodu, o którym mowa w ust. 10, jest płatny bez wezwania w terminie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 lub 1a, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika (tj. w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, a za grudzień ? w terminie złożenia zeznania; jeżeli podatnik wybrał opłacenie ryczałtu co kwartał - w terminie do dnia 20 następnego miesiąca po upływie kwartału, za który ryczałt ma być opłacony).

Porady prawne

Przepis art. 6 ust. 1 tejże ustawy stanowi, iż opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym... natomiast zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą... składników majątku będących środkami trwałymi... ? ujętych w ewidencji środków trwałych....Sposób prowadzenia przez podatników ewidencji, o których mowa w art. 15 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, określa Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2002 r. w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz. U. Nr 219, poz. 1836 ze zm.).
Przepis § 4 tegoż rozporządzenia stanowi, iż w przypadku osiągania przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych... zapisów dokonuje się na podstawie dowodów potwierdzających faktyczne uzyskanie tych przychodów.
W myśl art. 53 ust. 1 ww. ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2003 r. - podatnicy, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2, oraz uzyskujący przychody wymienione w art. 6 ust. 1 mogą korzystać z ulgi z tytułu szkolenia uczniów, polegającej na obniżeniu zryczałtowanego podatku dochodowego, zwanej dalej 'ulgą uczniowską '.

W oparciu o przepisy art. 4 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r.

o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 202, poz. 1958), podatnikom, którzy przed dniem 1 stycznia 2004 r. nabyli prawo do obniżki zryczałtowanego podatku dochodowego o kwotę ulgi uczniowskiej w zakresie i na zasadach określonych w art. 53 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004r., a odliczenia te nie znalazły pokrycia w zryczałtowanym podatku dochodowym obliczonym za lata poprzedzające rok 2004, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004r.
Przepis art. 21 ust. 1 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stanowi, iż podatnicy są obowiązani za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do 20 następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień ? w terminie złożenia zeznania.
Podatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie według ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ? w terminie do 31 stycznia następnego roku (ust. 2 ww. art. 21).
Z treści złożonego zapytania wynika, iż lokal użytkowy był zakupiony i wykorzystywany do prowadzonej działalności gospodarczej (wprowadzony do ewidencji środków trwałych). W dniu 06.02.2004 r. działalność gospodarcza - opodatkowana w 2004 r. w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ? została zlikwidowana w dniu 06.02.2004 r., po czym w dniu 17.02. 2004 r. nastąpiła sprzedaż przedmiotowego środka trwałego.
Wobec tak przedstawionego stanu faktycznego oraz unormowań prawnych w tym przedmiocie, należy :
- wykazać w ewidencji (miesiąc II 2004 r) przychód ze sprzedaży lokalu użytkowego,
- podsumować zapisy za miesiąc luty 2004 r.,
- obliczyć i wpisać do ewidencji kwotę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (przy uwzględnieniu odliczeń od przychodów), a także kwoty przysługujących obniżek oraz ulg od tego ryczałtu
- wpłacić ryczałt na rachunek urzędu skarbowego (w przypadku wystąpienia kwoty do zapłaty) za miesiąc II 2004 r.
- złożyć zeznanie PIT - 28 za rok 2004 w terminie do 31 stycznia następnego roku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika