Czy świadczenie usług związanych z nieruchomością położoną na terenie Francji podlega opodatkowaniu (...)

Czy świadczenie usług związanych z nieruchomością położoną na terenie Francji podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce?

Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w odpowiedzi na pisemny wniosek ?M.? sp. z o.o. z dnia 8.11.2006 r. złożony do tut. organu podatkowego w dniu 14.11.2006 r. o interpretację zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku po wnikliwej analizie stanowiska wnioskodawcy, który uważa, że miejscem świadczenia jak i opodatkowania usług budowlanych wykonywanych przez Spółkę, a związanych z nieruchomościami położonymi we Francji bez względu na to kto jest ich nabywcą nie jest Polska i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie ustawy z dnia 11.03.2004 r. w Polsce postanawia uznać, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Porady prawne

W dniu 14.11.2006 r. ?M.? sp. z o.o. zwróciła się z zapytaniem w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. Przedstawiając stan faktyczny Spółka podaje, iż w oparciu o umowę zawartą z kontrahentem zagranicznym wykonuje na terenie Francji usługi polegające na robotach budowlano-instalacyjnych związanych z nieruchomościami. Wykonywanie tych robót Spółka powierza swoim dwóm podwykonawcom ? przedsiębiorcom (osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą). Są to czynni podatnicy VAT: jeden z nich jest podatnikiem VAT dla potrzeb unijnych, drugi nie). Żaden z nich nie jest zarejestrowany we Francji. Również firma M. sp. z o.o. nie jest zarejestrowana we Francji dla potrzeb podatkowych, natomiast jest podatnikiem podatku VAT unijnym. Podwykonawcy za wykonane roboty wystawiają dla M. sp. z o.o. faktury VAT nie zawierające podatku VAT z uwagi na to, iż miejscem powstania obowiązku podatkowego dla podatnika świadczącego usługi budowlane ? roboty instalacyjne związane z nieruchomościami położonymi poza terytorium kraju, w jednym z państw członkowskich będzie kraj położenia nieruchomości, w tym przypadku Francja. M. sp. z o.o. wystawi dla kontrahenta francuskiego fakturę VAT również nie zawierającą podatku VAT z tych samych powodów (usługa związana z nieruchomością we Francji). Podatek ten rozlicza nabywca usług, w tym przypadku firma francuska.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż usługi budowlane-roboty instalacyjne związane z nieruchomościami wykonywane poza terytorium kraju, w jednym z państw unijnych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce; do rozliczenia podatku od wartości dodanej zobowiązany jest zatem nabywca usług budowlanych ? firma francuska. Podatku VAT nie nalicza zarówno podwykonawca firmy M. sp. z o.o., wykonujący przedmiotowe usługi na terenie Francji jak i ta ostatnia Spółka, bowiem wykonywanie usług budowlanych na nieruchomościach położonych we Francji oznacza, że miejscem świadczenia i zarazem opodatkowania tych usług jest terytorium Francji, bez względu na to kto jest ich nabywcą i w związku z tym w Polsce usługi te nie podlegają opodatkowaniu ? zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług. Faktury VAT wystawione zarówno przez podwykonawcę spółki M. jak i samą Spółkę powinny zawierać standardowe dane z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Powinny także zwierać adnotację, iż podatek rozlicza nabywca.

Naczelnik Urzędu Skarbowego na podstawie art. 14a § 1 cyt. ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa w związku z wniesionym zapytaniem z dnia 8.11.2006 r. a otrzymanym w dniu 14.11.2006 r., dotyczącym stosowania przepisów prawa podatkowego po analizie przedstawionego przez ?M.? sp. z o.o. stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie postanawia uznać, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Na podstawie art. 5 ust. 1 cyt. ustawy z dnia 11.03.2004 r. opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,, eksport towarów, mport towarów, ewnatrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, ewnatrzwspólnotowa dostawa towarów. Poprzez odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w cyt. przepisie rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy w rozumieniu art. 7, w tym również świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa co wynika z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy o VAT.

Ogólna norma dotycząca miejsca świadczenia usług wyrażona jest w art. 27 ust. 1 cyt. ustawy o VAT, który stanowi, iż miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi ? miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności ? miejsce stałego zamieszkania z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt.1 cyt. ustawy o VAT w przypadku świadczenia usług związanych w nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego ? miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

Wg art. 106 ust. 2, 3 i 4 cyt. ustawy o VAT, obowiązek wystawienia faktur istnieje również w przypadku dostaw towarów lub świadczenia usług dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako ?podatnicy VAT czynni? lub ?zwolnieni?, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (Polski) lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub w przypadku terytorium państwa trzeciego podatku o podobnym charakterze. W/w przepis stosuje się odpowiednio do części należności otrzymywanych przed wydaniem towarów lub wykonaniem usługi. Podatnicy dokonujący wyżej wskazanych dostaw lub świadczący wyżej wskazane usługi nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust.1 i 2, osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktur.

W § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r., w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.

U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798) określono, że przepisy § 9, 11-23 i 26 tego rozporządzenia stosuje się odpowiednio do podatników, o których mowa w art. 106 ust.2 ustawy, tzn. do ich faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenie usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (Polski) lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub w przypadku terytorium państwa trzeciego ? podatku o podobnym charakterze. Wystawiona w takich przypadkach faktura, powinna zawierać dane określone w § 9, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Ponadto w takiej fakturze może nie znajdować się numer identyfikacyjny nabywcy z wyjątkiem przypadków świadczenia usług, o których mowa w art. 27 ust. 3 pkt 3 i w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy.

W świetle ww. przepisów usługi polegające na robotach budowlanych-instalacyjnych związanych z nieruchomościami ? w tym przypadku położonymi we Francji - nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług. Regułą w takich przypadkach jest to, że z tytułu świadczonej usługi polski podatnik nie wykaże obowiązku podatkowego w Polsce, bowiem będzie to usługa pozostająca poza zakresem opodatkowania polskim podatkiem VAT. O konieczności rejestracji, sposobie rozliczania podatku od wartości dodanej i jego wysokości oraz o osobie zobowiązanej do jego rozliczenia przesądzają przepisy kraju, w którym znajduje się miejsce świadczenia usługi w tym konkretnym przypadku miejsce położenia nieruchomości - Francja.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika