Czy przejęcie na własność nieruchomości rolnej wraz ze znajdującymi się na niej dwiema szklarniami (...)

Czy przejęcie na własność nieruchomości rolnej wraz ze znajdującymi się na niej dwiema szklarniami oraz budynkiem na mocy wyroku sądowego wydanego na podstawie art. 984 k.p.c., a także jej późniejsze odsprzedanie na rzecz osób fizycznych należy traktować jako ?wydanie towaru lub świadczenie usługi w zamian za wierzytelność? lub ?wydanie towarów albo świadczenie usług w miejsce świadczenia pieniężnego? w rozumieniu ustawy o VAT?

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podlega m.in. sprzedaż towarów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast art. 2 ust. 3 w/w ustawy stosuje się również do ?wydania towarów lub świadczenia usług w zamian za wierzytelności? oraz do ?wydania towarów lub świadczenia usług w miejsce świadczenia pieniężnego?. Zgodnie z art. 4 pkt 1 ustawy jako towar należy rozumieć m.in. budynki i budowle, będące przedmiotem czynności określonych w art. 2 ustawy. W rozumieniu ustawy towarem nie jest natomiast grunt.

Porady prawne

W zapytaniu podatnik wnioskuje o potwierdzenie, iż przejęcie na własność nieruchomości rolnej położonej na terenie wsi wraz ze znajdującymi się na niej dwoma szklarniami oraz budynkiem na mocy wyroku sądowego wydanego na podstawie art. 984 k.p.c., a także jej późniejsze odsprzedanie na rzecz osób fizycznych, nie mogą być z punktu widzenia prawa podatkowego traktowane jako ?wydanie towaru lub świadczenie usługi w zamian za wierzytelności? albo jako ? wydanie towarów lub świadczenie usługi w miejsce świadczenia pieniężnego?. Ponadto podatnik wnosi o potwierdzenie faktu zwolnienia ? zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy ? sprzedaż budynku znajdującego się na przedmiotowej nieruchomości z opodatkowania VAT z uwagi na to, iż jest to towar używany (powyżej 5 lat).

W opinii organu podatkowego sytuacja, w której bank zaspokaja swoje roszczenia dotyczące spłaty udzielonego kredytu, przejmując zabudowaną nieruchomość, oznacza na gruncie przepisów prawa podatkowego, iż dłużnik w miejsce świadczenia pieniężnego (spłata kredytu) wydaje podatnikowi towar (budynek oraz szklarnie znajdujące się na nieruchomości). Organ podatkowy nie podziela tym samym zaprezentowanego przez podatnika stanowiska i uważa, iż przejęcie na własność przedmiotowej nieruchomości na podstawie art. 984 k.p.c. powinno być potraktowane jako ?wydanie towarów w miejsce świadczenia pieniężnego?, które dla celów opodatkowania VAT zrównane zostało na podstawie art. 2 ust. 3 ustawy ze sprzedażą towarów.

W stosunku natomiast do odsprzedania przedmiotowej nieruchomości na rzecz osób fizycznych organ podatkowy wyjaśnia, iż spełnia ono definicję czynności opodatkowanej na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy jako ?sprzedaż towaru? i nie może zostać potraktowane jako ? wydanie towaru lub świadczenie usługi w zamian za wierzytelności? albo jako ?wydanie towarów albo świadczenie usług w miejsce świadczenia pieniężnego?.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 w/w ustawy zwolnieniu od podatku od towarów i usług podlega sprzedaż towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało sprzedającemu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, a także o ile nie zaistniały przesłanki wymienione w art. 7 ust. 2e. Według art. 4 pkt 7 lit. a w/w ustawy towarami używanymi są budynki, budowle lub ich części ? jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika