Czy przy sprzedaży ww. samochodu używanego i wystawieniu faktury VAT - marża, podatnik będąc zobowiązanym (...)

Czy przy sprzedaży ww. samochodu używanego i wystawieniu faktury VAT - marża, podatnik będąc zobowiązanym do stosowania kasy rejestrującej przy sprzedaży na rzecz osób fizycznych, dokonał rozliczenia podatku od opisanej transakcji w sposób prawidłowy?

Na podstawie art.14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60 z późn.zm.), art.109 ust.3, art.120 ust.4, ust.15 i 16 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 z późn.zm.), § 5 ust.5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002r w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz.U. z 2002r Nr 108 poz.948 z późn.zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.10.2005r (wpłynęło 20.10.2005r) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego (dotyczącej podatku od towarów i usług), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowiłuznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące rozliczenia transakcji sprzedaży samochodu używanego na zasadzie VAT - marża za prawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 20.10.2005r Strona złożyła wniosek z dnia 14.10.2005r w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego pisma wynika:
Stan faktyczny
Wnioskodawca zakupił samochód używany i przy sprzedaży tego samochodu na zasadzie VAT - marża, wystawił fakturę VAT - marża oraz wprowadził do kasy fiskalnej wartość sprzedaży w kwocie brutto ze stawką 0%, ponieważ ze względów technicznych nie jest możliwe zaprogramowanie kasy na sprzedaż VAT - marża. Następnie na podstawie prowadzonej ewidencji sprzedaży VAT - marża, zawierającej:
-cenę nabycia samochodu,
-cenę sprzedaży samochodu,
-różnicę pomiędzy ceną sprzedaży a ceną nabycia,
-kwotę podatku wg stawki 22%,
-kwotę marży
rozliczono podatek od towarów i usług od powyższej transakcji.
Zapytanie
Czy przy sprzedaży ww. samochodu używanego i wystawieniu faktury VAT - marża, będąc zobowiązanym do stosowania kasy rejestrującej przy sprzedaży na rzecz osób fizycznych, sposób rozliczenia podatku od tej transakcji - jest prawidłowy?
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem Strony:
-w przedmiotowej sprawie transakcja sprzedaży samochodu używanego będzie podlegała opodatkowaniu na zasadzie VAT - marża,
-faktura nie będzie zawierała kwoty podatku należnego,
-transakcja zostanie rozliczona w sposób opisany w stanie faktycznym.

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Zgodnie z art.120 ust.4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług - w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności, podstawą opodatkowania jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. W świetle art.120 ust.16 powyższej ustawy podatnik dokonujący ww. czynności w wystawionych przez siebie fakturach nie wykazuje kwot podatku.
Zasady ewidencjonowania sprzedaży towarów używanych opodatkowanych od marży przy użyciu kasy rejestrującej na rzecz osób wymienionych w art. 111 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług zostały określone w § 5 ust.5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz.

U. z 2002r. Nr 108, poz.948 z póżn.zm.). Zgodnie z tym przepisem podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest marża ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników.
Kasy rejestrujące, które dostały decyzję Ministra Finansów dopuszczającą je do obrotu, nie mają możliwości odrębnego zidentyfikowania sprzedaży usług opodatkowanych tylko od marży (dla których nie wyodrębnia się kwoty VAT). Trzeba więc wykorzystać aktualne możliwości kas fiskalnych. W stawkach towarów oznaczonych literowo występują stałe pozycje: PTU A - 22%, PTU B - 7%, PTU C - 0%, PTU ZW - zwolnienie. Pozostałe litery od D do G są wolne i można je wykorzystać np. w razie wystąpienia innych sytuacji związanych z obowiązkiem ewidencjonowania obrotu (z dokumentów emitowanych przez kasę musi jasno wynikać jakiego rodzaju usługi dana pozycja dotyczy). Jednakże nie będzie błędem zaewidencjonowanie przedmiotowej transakcji na kasie rejestrującej jako sprzedaży opodatkowanej stawką 0%, ze wskazaniem, iż szczegółowe rozliczenie wynika z prowadzonej ewidencji.
Zgodnie zaś z przepisem art.109 ust.3 ww. ustawy - podatnicy (...) są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art.90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art.120 ust.15 (..) - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.
W myśl przepisu art.120 ust.15 - prowadzona ewidencja powinna uwzględniać powyższe dane z uwzględnieniem podziału w zależności od sposobu opodatkowania; w odniesieniu do dostawy, o której mowa w ust.4 i 5, ewidencja musi zawierać w szczególności kwoty nabycia towarów niezbędnych do określenia kwoty marży, o której mowa w tych przepisach.Analizując powyższe, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stoi na stanowisku, że tryb postępowania podatnika dotyczący sposobu rozliczenia transakcji sprzedaży samochodu używanego - jest prawidłowy.

P O U C Z E N I E

Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w dniu złożenia zapytania przepisy prawa podatkowego.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art.14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla podatnika, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z art.14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z art.14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem tutejszego urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia, zgodnie z art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Do zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 5 zł. W przypadku składania zażalenia wraz z załącznikami należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 0,50 zł do każdego załącznika.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika