Na jakim druku i w której pozycji ma wykazać Spółka kwoty wypłaconych należności Agentom, po zaprzestaniu (...)

Na jakim druku i w której pozycji ma wykazać Spółka kwoty wypłaconych należności Agentom, po zaprzestaniu przez nich prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej?

W związku z pismem z dnia 11.02.2004r. (data wpływu 16.02.2004r.) złożonym w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela opinię pytającego zawartą w piśmie.

Analizując przedstawiony stan faktyczny należy przyjąć, iż Spółka w ramach prowadzonej działalności zawierając umowy agencyjne z pośrednikami ubezpieczeniowymi w zakresie sprzedaży polis na ubezpieczenia majątkowe zobowiązana jest na podstawie art. 761 § 2 - Kodeksu cywilnego - ?wypłacać agentowi prowizję z chwilą zawarcia umowy z osobą trzecią, a w razie zawarcia umowy sprzedaży - z chwilą, gdy dający zlecenie otrzymał rzecz albo cenę.

Porady prawne

Jeżeli umowa ma być wykonywana częściami, agentowi należy się prowizja w miarę wykonywania umowy?.

Wypłata wynagrodzenia dla agenta może nastąpić z dużym opóźnieniem wynikającym z możliwości wpłacania przez ubezpieczonego składki ubezpieczeniowej z tytułu wykupionej polisy - w ratach.

Z chwilą, gdy umowa agencyjna z pośrednikiem zostaje rozwiązana i agent zaprzestaje prowadzenia działalności gospodarczej, a płatności ww składek wpływają na konto Spółki, wówczas należy uznać, że kwoty prowizji wypłacone agentowi z tych tytułów są dla agenta przychodami z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Zgodnie z art. 42a ww ustawy - ?osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52 i art. 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatków, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu...?.

W związku z powyższym urząd informuje, że odpowiednim wzorem do sporządzenia informacji o wysokości przychodu jest PIT-8C, w którym należy wymienić i wykazać przychody, o których mowa w art. 20 ust. 1 powołanej ustawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika