Czy podatnik VAT może odliczyć zapłacony podatek naliczony z faktury wystawionej na firmę podatnika (...)

Czy podatnik VAT może odliczyć zapłacony podatek naliczony z faktury wystawionej na firmę podatnika przez zakład wykonujący naprawę samochodu, gdy koszty naprawy w kwocie netto z tej faktury pokrywa zakład ubezpieczeniowy (przekazuje należność z tyt. likwidacji szkody na konto podatnika dokonującego naprawy)? Podatnik jest zarejestrowanym podatnikiem VAT i wybrał metodę kasową rozliczeń.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 16.04.2004r. (wpł. 19.04.2004r.) informuje:

Zgodnie z przepisem art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993r. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnikowi przysługuje prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną.Z przepisu tego wynika wprost, iż prawo to posiada o ile jest nabywcą towarów i usług (był zlecającym i nabywcą usługi).

Porady prawne

Powyższe prawo zostało ograniczone również m.in. przepisem art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy, w myśl którego obniżenie podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług nie może nastąpić, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. W niniejszej sprawie istotnym jest zatem, czy koszt remontu powypadkowego samochodu może być zaliczony przez podatnika do kosztów uzyskania przychodów.

Przepis art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 146 ze zm.) stanowi, że kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W myśl ust. 4 cyt. artykułu, koszty uzyskania przychodu, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione (zasada ta dotyczy podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów).

Przepis art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozbawia możliwości uznania za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych na naprawę powypadkową samochodu nie objętego ubezpieczeniem dobrowolnym. Zatem poniesione przez podatnika VAT, rozliczającego ten podatek, wydatki na powypadkowy remont dobrowolnie ubezpieczonego samochodu, należy uznać za koszty uzyskania przychodów. Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego sprawy wynika, iż usługa naprawy dotyczy samochodu ciężarowego, będącego w firmie środkiem trwałym objętym dobrowolnym ubezpieczeniem. Faktura za naprawę została wystawiona na firmę Podatniczki, a ubezpieczyciel na podstawie udzielonego upoważnienia przekazał odszkodowanie, w kwocie netto, bezpośrednio na konto zakładu wykonującego naprawę, natomiast podatek VAT obciąża Podatniczkę.

Biorąc pod uwagę powyższe, tut. Organ podatkowy stwierdza, iż w świetle cyt. przepisów art. 19 ust. 1 oraz art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy przysługuje Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego z wystawionej faktury dokumentującej remont samochodu, który służy sprzedaży opodatkowanej.

Ponadto należy podkreślić, iż w świetle przepisu art. 19 ust. 3e cyt. na wstępie ustawy, mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową rozliczenia podatku VAT, mogą obniżyć kwotę podatku należnego, w rozliczeniu za kwartał, w którym uregulowali całą należność wynikającą z otrzymanej od kontrahenta faktury - odliczenie nie może nastąpić jednak wcześniej niż z dniem otrzymania faktury. Oznacza to, iż dla odliczenia podatku naliczonego znaczenie ma wyłącznie uregulowanie całej należności z otrzymanej faktury niezależnie od przyjętego sposobu regulowania (tj. w opisanym przypadku część należności uregulował ubezpieczyciel na wniosek podatniczki) jak również posiadanie oryginału faktury.Z powyższego wynika, iż to podatnik winien posiadać oryginał faktury dla celów rozliczeń podatkowych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika