Czy sprzedaż środka trwałego powinna być dokonana na podstawie szczegółnej procedury VAT marża (...)

Czy sprzedaż środka trwałego powinna być dokonana na podstawie szczegółnej procedury VAT marża ?

Na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach uznaje stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 17.10.2006r. ( data wpływu 19.10.2006r.) za nieprawidłowe.

W odpowiedzi na pismo z dnia 17.10.2006r. ( data wpływu 19.10.2006r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach informuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż firma Transport Towarowy Samochodowy B., P., i M. K... zakupiła samochód ciężarowy od podatnika unijnego opodatkowanego we Francji podatkiem vat marża. Samochód ten został zaliczony do środków trwałych firmy i podlega amortyzacji. Firma jest opodatkowana podatkiem od towarów im usług na zasadach ogólnych. Środek trwały zostanie sprzedany.

Porady prawne

Pytanie podatnika brzmi: ? Czy sprzedaż ww. środka trwałego powinna być dokonana na podstawie szczególnej procedury vat marża?.

Zdaniem podatnika można dokonać sprzedaży opodatkowanej vat marża. Wartością niepodlegającą opodatkowaniu będzie cena nabycia, wartością podlegającą opodatkowaniu będzie marża.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; eksport towarów; import towarów; wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju; wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Odstępstwo od ogólnych zasad opodatkowania podatkiem od towarów i usług przewiduje art. 120 ustawy. Zgodnie z art. 120 ust. 4 postawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę miedzy całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Szczególna procedura opodatkowania marży ma zastosowanie do podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że przedmiotem jego działalności jest transport towarowy, samochodowy. Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych mają zastosowanie wyłącznie do podatników będących pośrednikami, którzy dokonują nabycia towarów używanych w celu dalszej odsprzedaży. W związku z powyższym, zdaniem Organu podatkowego dostawa samochodu stanowiącego środek trwały firmy winna być opodatkowana na zasadach ogólnych.

Biorąc pod uwagę powyższe postanawia się jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika