W 2001 roku prowadzona była współpraca z kontrahentem, posiadającym gospodarstwo rolne. W związku (...)

W 2001 roku prowadzona była współpraca z kontrahentem, posiadającym gospodarstwo rolne. W związku ze sprzedażą na rzecz ww. kontrahenta suszarni do zboża w dniu 10.07.2001 r. została wystawiona faktura VAT. W październiku 2001 r., w związku z uznaną reklamacją z tytułu dużej awaryjności maszyny, konieczne stało się wystawienie korekty do powyższej faktury. W związku z tym w dniu 24.10.2001 roku wystawiono korektę na niższą kwotę. Korekta ta została przesłana do kontrahenta celem jej podpisania, jednakże- wbrew jego twierdzeniom - nie została odesłana do podatnika. W związku z tym, przy rozliczeniach podatkowych jako podstawę naliczenia podatku przyjęto pierwotną należność, co znacznie zwiększyło wysokość podatku dochodowego, przy uwzględnieniu progu podatkowego. Podatnik formułuje pytania:
1) czy możliwe jest wystawienie w chwili obecnej ponownej korekty do faktury VAT z roku 2001 roku i jej prawidłowe zaksięgowanie po podpisaniu przez kontrahenta?
2) czy w oparciu o taką dokumentację można następnie dokonać korekty podatku dochodowego za 2001 rok - zmniejszając wysokość zobowiązania podatkowego, na podstawie której Urząd Skarbowy dokona zwrotu kwoty zawyżonego podatku?

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Białogardzie na pytanie z dnia 23.12.2004 r., udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że w 2001 roku prowadzona była współpraca z kontrahentem, posiadającym gospodarstwo rolne. W związku ze sprzedażą na rzecz ww. kontrahenta suszarni do zboża w dniu 10.07.2001 r. została wystawiona faktura VAT. W październiku 2001 r., w związku z uznaną reklamacją z tytułu dużej awaryjności maszyny, konieczne stało się wystawienie korekty do powyższej faktury. W związku z tym w dniu 24.10.2001 roku wystawiono korektę na niższą kwotę. Korekta ta została przesłana do kontrahenta celem jej podpisania, jednakże- wbrew jego twierdzeniom- nie została odesłana do podatnika. W związku z tym, przy rozliczeniach podatkowych jako podstawę naliczenia podatku przyjęto pierwotną należność, co znacznie zwiększyło wysokość podatku dochodowego, przy uwzględnieniu progu podatkowego.

Porady prawne

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż sporządzenie w chwili obecnej korekty do faktury VAT z 2001 roku, jak również jej zaksięgowanie jest nieprawidłowe z uwagi na obowiązujące przepisy prawa podatkowego. Z tego też względu niedopuszczalne jest dokonanie korekty podatku dochodowego za 2001 rok, zmniejszającej wysokość zobowiązania podatkowego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Białogardzie stwierdza, że stanowisko to jest:
- prawidłowe jeżeli chodzi o pierwsze pytanie,
- nieprawidłowe odnośnie pytania drugiego.

Na podstawie art. 15 ust. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym obrót zmniejsza się m.in. o kwotę uznanych reklamacji.

Zgodnie z § 43 ust. 4 ww. rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym sprzedawca obowiązany jest posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że ww. faktura korygująca została odebrana przez nabywcę, natomiast sprzedający nie posiada potwierdzenia tego odbioru.W związku z powyższym, brak jest podstaw do ponownego wystawienia faktury korygującej, ponieważ ta została wystawiona w dniu 24.10.2001 roku.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że fakturę i fakturę korygującą sprzedawca wystawił w 2001r., w/w faktura korygująca została odebrana przez nabywcę, natomiast sprzedający nie posiada potwierdzenia jej odbioru.

W takiej sytuacji korekta faktury stanowiła podstawę zmniejszenia należnych przychodów w 2001 r.

Reasumując powyższe nie ma możliwości wystawienia po raz kolejny faktury korygującej w sytuacji, gdy kontrahent otrzymał ją już w 2001 r. Natomiast przepisy prawa podatkowego dopuszczają złożenie korekty zeznania rocznego za 2001 r.(Rozdział 10 ustawy Ordynacja podatkowa).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika